Szkolny pakiet startowy — poradnik DMW dla opiekunów i uczniów

grupa uczniów w szkole na lekcji

Jednym z wniosków naszych wrześniowych spotkań PoMOCnej Kawy poświęconych tematyce edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, było powszechnie funkcjonujące zjawisko dezinformacji rodziców ukraińskich uczniów w kwestii szkolnictwa w Polsce. Dezinformacja wpływa na finalne decyzje opiekunów, dlatego tak istotne jest jej przeciwdziałanie — w tym pomagają takie publikacje jak „Szkolny pakiet startowy”, który powstał z inicjatywy Dialogu Międzykulturowego Wrocław.

To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców obcokrajowców — nie tylko tych z Ukrainy. Poradnik jest podzielony na dwie części: pierwsza jest skierowana do rodziców i opiekunów, a druga bezpośrednio do uczniów i uczennic. W dokumencie można znaleźć także słowniczek szkolnych terminów oraz gotowe wzory dokumentów do komunikacji rodziców ze szkołą, takie jak zgoda na udział w dodatkowych zajęciach czy usprawiedliwienie nieobecności.

Z przyjemnością udostępniamy te wartościowe materiały i serdecznie dziękujemy zespołowi Dialogu Międzykulturowego Wrocław za możliwość publikacji.

Obecnie poradnik dostępny jest w dwóch wersjach językowych — polskiej oraz ukraińskiej. Wersja anglojęzyczne w przygotowaniu (wkrótce dostępna tutaj).