Wsparcie psychologiczne dla uchodźców

Wojna w Ukrainie to dramatyczny czas. Pomoc psychologiczna ma tu ogromne znaczenie. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje porady lub wsparcia w zakresie psychologicznym, poniżej oferujemy listę rozwiązań i organizacji, do których możesz się zwrócić. Wszystkie prezentowane poniżej oferty pomocy są bezpłatne.

Pierwszy krok

Często najtrudniejszym do przeskoczenia wydaje się ten pierwszy krok. Jeśli nie mamy pojęcia, gdzie szukać wsparcia psychologicznego, możemy zacząć od naszej mapy pomocy. Wystarczy, że wpiszesz nazwę miejscowości, a w rubryce rodzaj potrzebnych / oferowanych usług wybierzesz kategorią Psycholog. W ten sposób dowiesz się, gdzie najbliżej Twojej lokalizacji oferowany jest ten rodzaj wsparcia.

Telefony zaufania

Poniżej znajdziesz listę organizacji oferujących porady i doraźną pomoc psychologiczną przez telefon:

  • 22 255 22 02 Słowo Pomoc — telefon zaufania migrantek i migrantów Polskiego Forum Migracyjnego. Jest czynny codziennie od 12:00 do 18:00.
  • +48 786 674 005 — infolinia Pomocy Psychologicznej Fundacji Zustricz, czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09:00 do 18:00.
  • 22 290 43 86 — call center Fundacji Instytut Wolności, rozmowa z panią psycholog w języku ukraińskim jest możliwa w godzinach: 09:00-17:00, w dniach: poniedziałek — piątek.
  • +48 888 887 988 — telefon Fundacji Feminoteka dla kobiet doświadczających przemocy, pomoc w języku ukraińskim udzielana jest w godzinach od 14:00 do 17:00.
  • +48 800 107 777 — telefon zaufania Centrum Praw Kobiet, wsparcie psychologiczne kobiet we wtorki 10:00-14:00 i czwartki 14:00-18:00, oferowana jest pomoc psychologiczna, warsztaty i grupy wsparcia.
  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim, od poniedziałku do piątku, w godzinach 14:00-20:00. Można skontaktować się za pomocą formularza.
  • +48 800 108 108 — telefon wsparcia Fundacji Nagle Sami, dostępny w poniedziałki, wtorki i czwartki od 17:00 do 20:00, wsparcie w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.
  • +48 733 200 501 — telefon zaufania Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej Razem, informacje o godzinach działań telefonu są podawane na stronie.

Więcej pomocnych numerów znajdziesz tutaj.

Konsultacje online

Wiele organizacji, oprócz konsultacji stacjonarnych, udziela pomocy w formie spotkań online. Dzięki temu rozwiązaniu, osoby spoza większych miast mają większy dostęp do profesjonalnego wsparcia. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Konsultacje w formie zdalnej udzielane są przez:

Polskie Forum Migracyjne, które oferuje nielimitowaną liczbę spotkań ze specjalistami. Konsultacje dostępne są w wielu językach, w formie online lub stacjonarnej. Stacjonarne spotkania i warsztaty odbywają się w Warszawie.

➡️ zapisy: przez telefon: +48 692 913 993 lub e-mail: [email protected]

Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód udziela wsparcia psychologicznego po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

➡️ zapisy: przez telefon: +48 573 338 377 lub +48 413 039 257, Viber: +48 789 085 083

Fundacja Twarze Depresji oferuje zdalne konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci i dorosłych.

➡️ zapisy: przez formularz

Mental Health Helpline — oferuje bezpłatne konsultacje dla osób z Ukrainy i osób pomagających, w formie interwencji kryzysowych, wsparcia indywidualnego i grupowego.

➡️ zapisy: poprzez formularz kontaktowy

Fundacja Zustricz udziela wsparcia w formie zdalnych konsultacji psychologicznych oraz stacjonarnie w Krakowie.

➡️ zapisy: przez infolinię Pomocy Psychologicznej +48 786 674 005 lub e-mail: [email protected]

Fundacja Instytut Wolności oferuje pomoc online i telefoniczną, w formie interwencji kryzysowej i spotkań psychologicznych. W wyjątkowych sytuacjach możliwe są konsultacje psychiatryczne.

➡️ zapisy: kontakt z call center: +48 22 290 4386

Instytut Zdrowia Mentalnego

➡️ zapisy: rejestracja online przez stronę lub kontakt telefoniczny: +48 737 335 769

TwójPsycholog.pl – baza specjalistów oferujących konsultacje psychologiczne.

➡️ zapisy: bezpośredni kontakt telefoniczny/mailowy po wybraniu konkretnego specjalisty lub zapisy w języku polskim za pomocą kalendarza

Konsultacje stacjonarne

Większość miejsc oferujących pomoc „na miejscu” wymaga wcześniejszej rejestracji na spotkanie. Przed zgłoszeniem, warto sprawdzić jakie formy pomocy są oferowane, komu jest dedykowana pomoc, z ilu spotkań można skorzystać i w jakich językach udzielane jest wsparcie.

WARSZAWA

Fundacja Ocalenie — zapisy na konsultacje psychologiczne i psychoterapie prowadzone są w biurze Centrum Pomocy Cudzoziemcom, przy ul. Kruczej 6/14a, mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 22 828 04 50, od poniedziałku do piątku, w godzinach: 9:00 — 17:00.

Warszawski Dom Pod Fontanną oprócz prowadzenia wsparcia w formie samopomocy uruchomił infolinię dotyczącą informacji na temat placówek oferujących bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychiatryczne w Warszawie pod numerem telefonu: +48 690 890 969. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 9:00 do 17:00.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Warszawie.

KRAKÓW

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie – w godzinach od 08:00 do 20:00 udziela pomocy psychologicznej w języku ukraińskim lub rosyjskim w siedzibie Ośrodka na ulicy ul. Radziwiłłowskiej 8b. Pomoc w języku polskim jest całodobowa w Ośrodku lub pod numerem 12 421 92 82.

Centrum Pierwszej Pomocy Psychologicznej oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną osobom z Ukrainy., Spotkania dedykowane są dorosłym i dzieciom. Konsultacje odbywają się w pięciu punktach w Krakowie: ul. Śniadeckich 5, ul. Stanisława Rostworowskiego 13, al. Jana Pawła II 232, ul. Aleksandry 1 i ul. Zielony Dół 4.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Krakowie.

WROCŁAW

Fundacja Prodeste między innymi oferuje spotkania w ramach interwencji kryzysowej, w formie online lub stacjonarnie na ul. Pierwiosnkowej 6. Kontakt: 71 72 66 699 lub e-mail: [email protected]

Kalejdoskop Kultur prowadzi pierwszą pomoc psychologiczną w formie interwencji kryzysowych, dla osób z Ukrainy i osób zaangażowanych w pomoc. Telefon w języku ukraińskim: +48 530 664 905.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne we Wrocławiu.

GDAŃSK

Centrum Wsparcia Migrantek i Migrantów udziela między innymi pomocy psychologicznej, zapisy na konsultacje odbywają się poprzez wizytę w punktach: w Gdańsku przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11/1 i w Tczewie przy ul. Krótkiej 9/10.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Gdańsku i w Gdyni.

POZNAŃ

Międzynarodowa Fundacja OPEN oferuje indywidualnie pomoc psychologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, można się zgłosić przez wypełnienie formularza.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Poznaniu.

SZCZECIN

Stowarzyszenie Mi-Gracja udziela wsparcia psychologicznego i informacyjnego migrantom.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Szczecinie.

mapa wsparcie psychologiczne dla uchodźców

ŁÓDŹ

Fundacja Uwolnienie prowadzi Centrum Zdrowia Psychicznego w Łodzi przy ul. Inowrocławskiej 5a, oferuje bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychiatryczne. Kontakt w sprawie zapisu pod numerem: 42 640 62 40 lub kontakt e-mail: [email protected].

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Łodzi.

BYDGOSZCZ

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Bydgoszczy ADRA świadczy pomoc w formie indywidualnych spotkań i warsztatów psychologicznych.

Fundacja Emic w Bydgoszczy oferuje między innymi wsparcie psychologiczne.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Bydgoszczy.

LUBLIN

Homo Faber – Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie między innymi udziela pomocy psychologicznej dzieciom i dorosłym.

Stowarzyszenie Natanaleum oferuje pomoc psychologiczną w języku ukraińskim, polskim i rosyjskim, a także warsztaty dla dzieci i grupę wsparcia dla matek.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Lublinie.

BIAŁYSTOK

Towarzystwo Amicus realizuje pomoc uchodźcom z Ukrainy w ramach Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku oraz w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Można otrzymać natychmiastową pomoc psychologiczną, psychiatryczną, terapeutyczną.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Białymstoku.

RZESZÓW

Centrum Wsparcia dla Uchodźców UNHCR zapewnia bezpieczną przestrzeń, gdzie pracownicy udzielają wsparcia między innymi psychologicznego.

Fundacja Medyk Dla Zdrowia zaangażowana w pomoc osobom z Ukrainy uruchomiła również wsparcie psychologiczne w Centrum Diagnozy i Psychoterapii Pomoc, które mieści się na ul. Dąbrowskiego 33a.

Placówki oferujące wsparcie psychologiczne w Rzeszowie.

Pomocowe portale internetowe

Szybki kontakt ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego czy grup wsparcia online można uzyskać przez portale temu dedykowane, takie jak:

  • tellme.com/ua — platforma do konsultacji psychologicznych
  • Проект ПОРУЧ — internetowa grupa wsparcia dla nastolatków, rodziców i nauczycieli
  • Спільно – UNICEF — pomocowa platforma UNICEF, przeznaczona dla ukraińskich rodzin z dziećmi. Dostępna jest infolinia pomocy psychologicznej: +48 222 552 202
  • Polskie Towarzystwo Terapii EDMR — baza terapeutów praktykujących formę psychoterapii EMDR (eye movement desensitization and reprocessing), czyli „terapia odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych”. Psychoterapia w tej formie używana jest między innymi przy leczeniu traum. Na stronie można odnaleźć terapeutów oferujących spotkania stacjonarne i online.
  • Helping Hand Mental Help Platform — strona i aplikacja z informacjami o zdrowiu psychicznym, pozwala na kontakt online z terapeutami. Osoby, potrzebujące pomocy w związku z wojną, mogą skorzystać z darmowego wsparcia psychologicznego przez aplikację.
  • Give And Get Help — platforma wsparcia online, pomoc w formie czatu, grup wsparcia, możliwość kontaktu telefonicznego ze specjalistkami

Materiały pomocowe

W ramach samopomocy i uzupełnienia procesu terapeutycznego zachęcamy do korzystania z materiałów:


– Samopomoc – techniki psychologicznej samoregulacji, opracowane przez Epicentr K Online Education –
Pierwsza pomoc psychologiczna – (webinar dla osób goszczących osoby uchodźcze z Ukrainy) na kanale Camera Femina –