Od wybuchu wojny w Ukrainie mobilizacja wolontariuszy na terenie całej Polski zaskoczyła swoją skalą. Już w marcu na łamach Parlamentu Europejskiego Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i eurodeputowana, podkreślała, że sukces pomocowy Polski, mobilizacja i wymiar pomocy zawdzięczany powinien być wolontariuszom.
Pomoc psychologiczna
Organizacja Psychologowie dla Społeczeństwa udziela bezpłatnego wsparcia psychologicznego, również w formie online, osobom zaangażowanym w pomoc uchodźcom.
Stworzona przy Ratuszu Miasta Stołecznego Warszawy organizacja Ochotnicy Warszawscy oraz Warszawskie Centrum Wolontariatu organizują darmowy cykl superwizji dla osób koordynujących wolontariuszy. Superwizja to proces, którego celem jest tworzenie odważnej i bezpiecznej przestrzeni, w której koordynatorzy i wolontariusze mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, trudnościami oraz poddać analizie swoją pracę i to jak się w niej odnajdują. To świetna okazja do tego, aby przyjrzeć się własnym reakcjom, emocjom i relacjom, a także dowiedzieć się, jak odpowiednio postrzegać i rozwiązywać trudne sytuacje.
Na potrzeby wspierania wolontariuszy stworzona zostałaogólnopolska platforma z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, dzięki którym można uzyskać wsparcie psychologiczne i informacyjne. Pomoc dostępna jest w języku ukraińskim, polskim i angielskim.
Wypalenie aktywistyczne
Wypaleniem aktywistycznym najlepiej określić letarg i niechęć do działania, w który wpada aktywista. Taki stan może mieć wiele przyczyn — od braku wsparcia psychologicznego, przez intensywność pracy, po zwyczajny brak poczucia misji. Analogiczne do wypalenia aktywistycznego jest wypalenie zawodowe. Gdy mamy tego typu doświadczenia, ważne jest, aby nie zmuszać się do dalszego działania, zadbać o siebie i swój dobrostan psychiczny. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologicznej.
Akcja Burnout Aid prowadzi darmowe konsultacje psychologiczne dla wolontariuszy. Nabór jest ciągły, wymagana rejestracja, online na terenie całej Polski. Można skorzystać także z szeregu innych kursów, m.in. warsztatów anty-wypaleniowych.
Inne formy wsparcia
Propozycja od załogi Mapuj: spróbuj Mindfulness, skorzystaj z darmowych sesji mindfulness w języku angielskim:
Osoby aktywistyczne mogą również skorzystać z darmowych sesji masażu, które oferuje Kolektyw Ucieleśnienie. Jak sami o sobie piszą:
“Nasze działania kierujemy do potrzebujących odpoczynku i regeneracji działaczek/y, aktywistek/ów, osób zaangażowanych w oddolne inicjatywy na rzecz sprawiedliwości społecznej, bezwarunkowego wsparcia dla wszystkich osób migrujących, […]. Oferujemy solidarnościowe, darmowe sesje masażu dla aktywistek/ów potrzebujących regeneracji i odpoczynku, na razie jedynie na terenie Warszawy”.
Polecamy również śledzenie działań organizacji Diversity Hub, która organizuje szereg wydarzeń skierowanych do wolontariuszy.
Poradniki
Wolontariat jest trudną pracą, która niesie pomoc, ale jest niezmiernie skomplikowana. Istnieje wiele poradników, które będą w stanie wspomóc w pracy wolontariusza. Pamiętajmy, że osoby przyjeżdżające z Ukrainy, którym pomagamy pochodzą z różnych miejsc świata, mają różne kolory skóry, mówią w różnych językach, należą do różnych wyznań, natomiast skala ich doświadczeń i traumy jest ogromna!
- Poradnik dla osób goszczących uchodźców
- Jak współpracować z wolontariuszami — dowiedz się, jak może lub powinna wyglądać współpraca między Tobą a Twoją organizacja.
- Dowiedz się,jakie obowiązki ma organizacja, dla której pracujesz, względem Ciebie.
- Pierwsza pomoc psychologiczna– czym jest i jak jej udzielać? (poradnik w j. angielskim)
- Powstały w 2022 roku Kolektyw Ucieleśnienie zwraca uwagę na to, jak nasze ciała, a szczególnie ciała osób aktywistycznych, gromadzą i odczuwają stres, którego doświadczamy w codziennym niesieniu pomocy. Kolektyw stworzył dostępną dla wszystkich broszurę, która w przejrzysty sposób tłumaczy proces gromadzenia i odkładania stresu, jak i pokazuję proste ćwiczenia, jak pomagać ciału i głowie, by lepiej się poczuć, w „domowych” warunkach.
Webinaria
Zachęcamy do obejrzenia webinariów organizowanych i prowadzonych przez Diversity Hub (dostępne również w języku angielskim):
Jak przeciwdziałać wypaleniu wolontariuszy:
Pierwsza Pomoc Psychologiczna:
Zapoznanie z kulturą i obyczajami ukraińskimi: