Jak korzystać z mapy?

grafika z napisem instruktaż Mapuj Pomoc

Mapuj Pomoc to największy, ogólnopolski portal, w którym osoby uchodźcze z Ukrainy mogą znaleźć różnorodne formy wsparcia (MAPA) oraz najważniejsze porady i wskazówki (BAZA WIEDZY). To także serwis, w którym organizacje oraz instytucje mogą informować o tym, gdzie i w jakim zakresie prowadzą działania pomocowe. Aby to zrobić, wystarczy założyć indywidualne KONTO i dodać ogłoszenie. Portal jest także cennym narzędziem dla wolontariuszy, pracowników punktów recepcyjnych, informacyjnych i innych osób, które na co dzień mają bezpośredni kontakt z osobami uchodźczymi z Ukrainy.

Kto może założyć konto w Mapuj Pomoc?  

W portalu swoje konto założyć mogą m.in.:

wspierające osoby uchodźcze z Ukrainy. Innymi słowy: Mapuj Pomoc zrzesza wszystkie zorganizowane działania pomocowe. 

Co z indywidualnymi inicjatywami pomocowymi?

W portalu nie udostępniamy informacji dotyczących indywidualnych działań pomocowych. Jeśli chcesz pomagać potrzebującym np. jako asystent kulturowy bądź językowy, lekarz, prawnik, kierowca itp. – przejrzyj naszą MAPĘ i znajdź odpowiednią placówkę, do której możesz się zgłosić.

Jak założyć konto organizacji w portalu i znaleźć się na mapie?

Rejestracja w MapujPomoc.pl jest prosta i intuicyjna, wystarczy:

Po założeniu konta zyskuje się możliwość publikacji ogłoszeń. Aby to zrobić, należy:

Każda placówka może informować, gdzie, kogo oraz w jakim zakresie wspiera i dzięki temu stać się bardziej widoczna – dla potrzebujących oraz dla dużych organizacji humanitarnych. Uwzględniamy zarówno pomoc materialną (żywność, środki higieny osobistej, ubrania, lekarstwa itp.) jak i usługową (wsparcie psychologiczne, językowe, noclegi, transport itp.).

W formularzu można również opisać swoją działalność, dodać link do strony internetowej i zlokalizować swój punkt pomocowy na mapie.

UWAGA! Nowo dodany punkt pojawi się w zakładce „Moje konto” i na mapie pomocy dopiero po zatwierdzeniu go przez administratora. Akceptacja punktu trwa do 24 godzin.

Czy można edytować punkty i dodać kilka z nich?

Każda organizacja może publikować dowolną liczbę punktów – np. jeśli prowadzi się więcej ośrodków pomocowych. Edytowanie udostępnionych treści jest nie tylko możliwe, ale i wskazane. Dzięki temu wszystkie informacje będą aktualne, a tym samym użyteczne.

Jak korzystać z wyszukiwarki?

Jeśli jesteś uchodźcą, wolontariuszem, pracownikiem punktu recepcyjnego lub po prostu chcesz sprawdzić dostępne formy wsparcia, przejdź do zakładki MAPA. Znajdziesz tam swoje centrum informacji. Określ konkretne potrzeby, wybierając odpowiednią kategorię pomocy (np. wsparcie psychologiczne, pomoc prawna, nocleg itd.). Możesz przeglądać ośrodki pomocy, wybierając konkretne województwo, miejscowość, rodzaj placówki lub daną frazę. Możesz także wybrać grupę wiekową oraz sprawdzić, które punkty oferują wsparcie dla osób z tzw. grup wrażliwych. Jeśli potrzebujesz informacji o dostępnych infoliniach lub portalach internetowych, sprawdź filtr „Sposób prowadzenia działań”. Lista wybranych punktów pomocy pojawi się poniżej, a na mapie sprawdzisz ich lokalizację.


Obejrzyj filmy instruktażowe!

button subscribe