Raport „Mapa Pomocy w Polsce. Trendy i zmiany”

Publikujemy nasz najnowszy raport „Mapa Pomocy w Polsce – trendy i zmiany”. Zaprezentowane w nim dane pochodzą z drugiej już, kompleksowej aktualizacji, jaką zespół Mapuj Pomoc przeprowadził w okresie od sierpnia do listopada 2022 roku. Sprawdzono informacje dotyczące działalności 1104 placówek z całej Polski, które oferują wsparcie osobom uchodźczym z Ukrainy. Aktualizacja umożliwiła potwierdzenie kto, gdzie i w jakiej formie wciąż podejmuje działania pomocowe. Sprawdzono, które placówki zakończyły deklarowane wcześniej projekty, a także które z nich zmieniły profil swojej działalności na rzecz uchodźców.

Co wynika z aktualizacji w bazie Mapuj Pomoc?

Z raportu wynika, iż sytuacja  przedstawione na mapie pomocy jest zmienna i dynamiczna. Z łącznej liczby 1375 zmapowanych placówek do końca listopada działalność utrzymało 1009 punktów. Brak równej dystrybucji pomocy w Polsce widoczny jest we wszystkich udostępnionych statystykach. Województwo mazowieckie z liczbą 260 aktywnych punktów wsparcia przebija dwukrotnie (drugie pod względem największej liczby punktów pomocowych województwo) – małopolskie (119 punktów), a niemal 9 -10 krotnie województwo lubuskie (17 punktów), podlaskie (27 punkty) czy zachodniopomorskie (34 punkty).

mapa portalu Mapuj Pomoc

W ciągu ostatnich 9 miesięcy zamknięto m.in. 37 placówek w województwie śląskim, 30 w łódzkim czy 27 w opolskim. Liczby te są podobne do tych w województwie mazowieckim, ale w powyższych trzech województwach oznaczają zmniejszenie liczby dostępnych placówek pomocowych o 20 – 50%.

Pobierz raport Mapuj Pomoc

Aby sprawdzić szczegóły, poznać dokładne statystyki, przeczytać o trendach i obserwacjach zespołu Mapuj Pomoc, zachęcamy do pobrania pełnego raport dostępnego poniżej w dwóch wersjach językowych. Będziemy bardzo wdzięczni za rozpowszechnienie informacji w serwisach internetowych oraz w mediach społecznościowych.