14 chatbotów, które ułatwiają życie osobom z Ukrainy

W tym artykule przedstawiamy listę 14 chatbotów dostępnych dla mieszkańców Ukrainy. Od zagadnień związanych z prawem i zdrowiem czy edukacją po pomoc w znalezieniu mieszkania i rozwiązywaniu codziennych problemów – te chatboty stanowią wsparcie ułatwiające funkcjonowanie w trudnej rzeczywistości wojennej.

Wsparcie na wyciągnięcie ręki: boty na Telegramie pomagają obywatelom Ukrainy

Chatboty odgrywają coraz ważniejszą rolę w obszarze komunikacji z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi czy wolontariuszami. To zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, stworzone z myślą o usprawnieniu interakcji obywateli. Zapewniają szybką pomoc w wyspecjalizowanym obszarze. Dzięki chatbotom mieszkańcy Ukrainy mogą łatwiej uzyskiwać informacje, składać wnioski, rozwiązywać problemy oraz korzystać z usług publicznych w bardziej wydajny sposób.

Oto 14 sprawdzonych i aktualnych chatbotów przydatnych w Ukrainie. Linki przekierowują do kont na Telegramie lub Viberze czy Messengarze. Po kliknięciu można od razu przystąpić do zadawania pytań.

  1. @Doradca_prawny – oferuje porady prawne dla osób wewnętrznie przesiedlonych i innych dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie. Pomaga w zrozumieniu swoich praw i znalezieniu odpowiedzi na trudne pytania.
  2. @safe_space_ua_bot  dostarcza informacji o najbliższych schronach w rejonie, zapewniając bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych.
  3. @FastAid_bot  – to wsparciem dla tych, którzy potrzebują wskazówek w udzielaniu pierwszej pomocy. Krok po kroku podpowiada, jak działać w przypadku różnych urazów i sytuacji medycznych, jak utrata przytomności, napad padaczkowy, podejrzenie udaru, ból w klatce piersiowej i wiele innych. Działa także za pomocą Vibera.
  4. @IWillBeMother_bot – chatbot „Będę Mamą” to narzędzie dla przyszłych matek. Dzięki niemu mogą dowiedzieć się m.in., jakie badania wykonać oraz gdzie jest najbliższy szpital. Kieruje również do miejsc, gdzie można otrzymać bezpłatne świadczenia.
  5. @CalendarUA_Bot – chatbot „Kalendarz Zdrowych Ukraińców” to narzędzie dla każdego obywatela Ukrainy. Informuje o badaniach dopasowanych do wieku i stanu zdrowia. Podpowiada także, jak wykonać je bezpłatnie.
  6. @turbotnyk_bot – przez 24 godziny na dobę pomaga osobom przesiedlonym w znalezieniu tymczasowego domu oraz dostępnych form wsparcia w Ośrodkach Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które pełnią funkcję ośrodków opieki, zapewniając pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne.
  7. @nampodorozi_bot – osobom, które szukają transportu międzymiastowego, ten chatbot pomaga w znalezieniu samochodu. To narzędzie komunikacyjne łączące kierowców z pasażerami.
  8. @EducationUaBot – dostarcza wszystkich niezbędnych informacji na temat szkolenia i procesu edukacyjnego na Ukrainie i za granicą. Informacje gromadzone są według regionów i poziomów nauczania.
  9. @SpytaiGrytsia_bot – ten chatbot powstał, by każda osoba na terenie Ukrainy miała dostęp do leczenia i leków w ramach programu „Niedrogie Lekarstwa”. W ramach tego programu można uzyskać bezpłatnie lub z dopłatą ok. 350 leków stosowanych w leczeniu chorób układu krążenia, profilaktyce zawałów i udarów mózgu, astmie oskrzelowej, cukrzycy typu II, moczówce prostej, a także zaburzeniach psychicznych czy behawioralnych.
  10. @MZSUkraine_bot – to chatbot Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Wspiera obywateli znajdujących się za granicą, udzielając informacji na temat zasad wjazdu, wydawania tymczasowej ochrony, powrotu do kraju, ubezpieczenia społecznego i usług konsularnych.
  11. @stopdrugsbot – chatbot StopRussia | MRIYA pomaga w zwalczaniu dezinformacji i kont wspierających najeźdźcę. Za jego pomocą można zablokować kanały na Telegramie, YouTubie, grupy na Facebooku czy profile na Instagramie, które rozpowszechniają dezinformację, a także wszelkie informacje o lokalizacji Ukraińskich Sił Zbrojnych.
  12. @FamilySearch – To narzędzie, które pomaga odnaleźć zaginionych krewnych i przywraca kontakt między rodzinami.
  13. @DimKharkivBot – oficjalny chatbot Rady Miejskiej Charkowa pozwala uzyskać informacje o uszkodzeniach powstałych wskutek działań wojennych w mieście. Ci, którzy wyjechali z Charkowa, mogą sprawdzić nie więcej niż pięć adresów dziennie. Odpowiada m.in. na pytania, czy dom został uszkodzony; czy jest w nim prąd, woda i gaz; czy podłoga piwnicy i wejście są zniszczone.
  14. @eVrog – to chatbot, za pomocą którego można śledzić ruch rosyjskich wojsk oraz informować o swoich obserwacjach. Ukraińskie Ministerstwo Cyfryzacji zachęca: „Widzisz okupantów lub ich wyposażenie? Natychmiast napisz o tym do bota Wspólnie zbierzemy dowody i szybko przeciwstawimy się atakowi”.

Dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji, obywatele Ukrainy mają dostęp do wsparcia w różnych sferach życia. Pomocne są nie tylko chatboty, ale także mapy czy bazy danych. Przykładowo Ukraińskie MSZ stworzyło interaktywną mapę świata z przydatnymi informacjami dla obywateli Ukrainy, którzy planują wyjechać za granicę. Znajdziesz na niej kraje, które chętnie przyjmują uchodźców z Ukrainy. Śledź Mapuj Pomoc, by być na bieżąco z przydatnymi narzędziami!