Telefon kryzysowy Polskiego Forum Migracyjnego: rozmowa z ekspertkami

Jakiego wsparcia psychologicznego potrzebują osoby uchodźcze? Jak różnią się ich potrzeby od problemów, z którymi zmagają się Polacy? O tym, jak Fundacja Polskie Forum Migracyjne poprzez inicjatywę Słowopomoc pomaga w radzeniu sobie z wyzwaniami psychicznymi i emocjonalnymi, opowiadają ekspertki Anastasia Goluk, Lena Kaszycka i Arina Shadiy.

O Słowopomocy – telefonie wsparcia psychologicznego dla o osób z doświadczeniem migracji

Telefon kryzysowy uruchomiony przez Polskie Forum Migracyjne stanowi innowacyjną platformę wsparcia psychologicznego skierowaną do osób z doświadczeniem migracyjnym oraz ich rodzin. Oferuje telefoniczne konsultacje psychologiczne dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00–18:00. Języki obsługiwane przez linię to polski (wtorek, czwartek, piątek), ukraiński (od poniedziałku do piątku), rosyjski (od poniedziałku do czwartku), hiszpański i angielski (piątek). Pomoc kierowana jest do wszystkich osób z doświadczeniem migracji, niezależnie od narodowości.

Projekt jest odpowiedzią na szeroki wachlarz problemów i wyzwań, od trudności adaptacyjnych po kwestie związane z przetrwaniem wojny i troską o bliskich pozostających na Ukrainie. Usługa jest poufna i anonimowa, a rozmówcy mogą zdecydować, ile informacji chcą ujawnić. W tym wywiadzie ekspertki z Forum Migracyjnego opisują, jak funkcjonuje Słowopomoc i jakie są jej główne cele oraz wyzwania.

Czytaj także: Psychologiczna apteczka: jak zadbać o zdrowie psychiczne na uchodźctwie

Ekspertki z Polskiego Forum Migracyjnego o pomocy psychologicznej

Mapuj Pomoc: Jakim zainteresowaniem cieszy się Słowopomoc? Jakiej pomocy oczekują osoby uchodźcze z terenów Ukrainy? Czy ich problemy znacząco różnią się od problemów Polaków?

Anastasia Goluk, psycholożka: Myślę, że Słowopomoc ma nieco specyficzną grupę odbiorców: są to osoby, które z pewnych względów nie są jeszcze gotowe do kontaktu terapeutycznego twarzą w twarz, ale wiedzą, że psycholog potrafi pomóc i wesprzeć. Może poniekąd decydują się na taki kontakt dlatego, że można łatwo i w każdej chwili się rozłączyć, jeżeli coś im nie odpowiada (chociaż podczas moich dyżurów jeszcze się to wydarzyło). Cieszę się, że coraz więcej osób decyduje się na telefoniczny kontakt z nami.

Większość uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy potrzebuje wsparcia psychologicznego. Często są to silne, zaradne osoby, którym wystarczy przypomnieć o ich zasobach, o „supermocach”. Czasami trzeba je werbalnie „przytulić”, a czasami pochylić się razem z nimi nad skomplikowaną sytuacją życiową. Często trzeba je docenić. Takie osoby często potrzebują, aby psycholog zauważył ich wysiłek, ich starania i pomógł spojrzeć na ich życie z nieco bardziej dojrzałej, ciepłej i empatycznej perspektywy. 

grafika wesprzyj nas PL

Problemy osób zarówno z doświadczeniem uchodźczym, jak i bez niego często są do siebie zbliżone. Łączy je niepewność, chęć dokonania możliwie najlepszego wyboru oraz ogromne pragnienie zrozumienia: „o co tu chodzi i co ja mam z tym zrobić?”. Często klienci szukają pomocy dla bliskich: znajomych, rodziny, przyjaciół – to też łączy obie grupy. 

Poza tym osoby z Ukrainy często zwracają się w sprawach typowo migracyjnych i szukają najlepszego sposobu odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Często towarzyszą temu bardzo różne emocje, którymi dzielą się z psychologiem.

Mapuj Pomoc: Jaką radę dalibyście osobom, które borykają się z poczuciem osamotnienia czy utraty, z jakichś powodów nie decydują się na terapię? Czy można pomóc samemu sobie?

Lena Kaszycka, psycholożka, trenerka umiejętności społecznych, trenerka edukacji w plenerze: Dobrym sposobem może być sięgnięcie po pierwszą pomoc psychologiczną. Może udzielić jej każdy z bliskiego otoczenia, niekoniecznie profesjonalista, jeśli osoba taka jest niegotowa na podjęcie profesjonalnej terapii. 

Pierwsza pomoc psychologiczna – ten termin jest szeroki, a rodzaj pomocy doraźny, więc warto uświadomić osobie potrzebującej wsparcia, że psychoterapia jest kolejnym krokiem do polepszenia swojego dobrostanu. Pierwszym krokiem może być zwrócenie się o pomoc do sąsiada, kolegi, koleżanki czy do osób bliskich. Ważne, żeby taka osoba miała regularny kontakt z kimś, komu ufa. Dobrze, gdyby rozejrzała się wokół siebie, w lokalnej społeczności, i poprosiła o wspólny spacer czy rozmowę. 

Mapuj Pomoc: Początkowo projekt Słowopomoc miał trwać do 31 marca 2023. Wiem jednak, że nadal działacie. Jak długo planujecie oferować pomoc psychologiczną w językach ukraińskim i rosyjskim?

Arina Shadiy, Kierowniczka działu pomocy psychologicznej: Tak. Na początku mieliśmy finansowanie tylko do końca marca 2023, na szczęście udało nam się uzyskać dofinansowanie na kontynuację. Obecnie nie zamierzamy ograniczać ani zmieniać dotychczasowego trybu działania telefonu zaufania – można do nas dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 12–18. Nasi psycholodzy i psycholożki rozmawiają w językach ukraińskim, rosyjskim, polskim, są również dyżury z językami angielskim i hiszpańskim.

Jako Fundacja Polskie Forum Migracyjne od 2007 roku pomagamy osobom z doświadczeniem migracji w Polsce i dążymy do tego, aby nasza oferta była jak najbardziej dopasowana do realnych potrzeb. Po inwazji Rosji na Ukrainę widzimy, że nasz telefon zaufania okazał się bardzo potrzebny. I mimo że okoliczności powstania projektu Slowopomoc są smutne, cieszymy się, że jesteśmy na właściwym miejscu i że możemy nieść pomoc ludziom.

Mapuj Pomoc: Dziękujemy za rozmowę!

Więcej o Telefonie Kryzysowym przeczytasz na stronie Polskiego Forum Migracyjnego.

Szukaj wsparcia na Mapuj Pomoc!

Jak podkreślają nasze rozmówczynie, wsparcie psychologiczne to nie tylko profesjonalna terapia, ale również codzienne gesty, rozmowy i uważność wobec drugiego człowieka. Niezależnie od naszego pochodzenia, wszyscy szukamy zrozumienia, wsparcia i narzędzi, aby radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami życie.

Punkty oferujące pomoc psychologiczną znajdziesz również w bazie Mapuj Pomoc. Wybierz kategorię „Wsparcie psychologiczne” i właściwie miejsce na mapie, aby wybrać placówki w okolicy.