Rozszerzenie programu eRecovery – odszkodowanie za uszkodzenia domów i mieszkań w Ukrainie

Jak podaje portal Diia, jeszcze więcej obywateli i obywatelek Ukrainy będzie mogło skorzystać z Programu eRecovery, który pozwala na uzyskanie wsparcia finansowanego na odbudowę domów i mieszkań uszkodzonych w wyniku działań wojennych.

Łatwiejszy dostęp do programu

zniszczony dom wojna w Ukrainie

Od teraz wnioski o pomoc finansową można składać nie tylko poprzez aplikację, ale także na portalu Diia, za pośrednictwem Centrum Świadczenia Usług Administracyjnych (znane lokalnie jako TsNAP baza wszystkich centrów w Ukrainie) lub notariusza, co powinno ułatwić procedurę i dopełnienie formalności. Co istotne, aby złożyć wniosek przez TsNAP lub u notariusza, prawo własności mieszkania musi zostać zarejestrowana w Państwowym Rejestrze Praw Majątkowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ to warunek konieczny.

Na co można otrzymać środki finansowe?

Jak czytamy na oficjalnej stronie programu, pomoc dostępna jest, jeżeli budynek mieszkalny:

  • został uszkodzony w wyniku działań wojennych;
  • znajduje się na terytorium nieokupowanym, na którym nie toczą się żadne aktywne działania wojenne;
  • podlega renowacji;
  • nie został naprawiony samodzielnie.

*Budynki wielomieszkaniowe z uszkodzonymi wejściami, klatkami schodowymi i windami zostaną odrestaurowane przez samorządy w ramach odrębnego programu.

Nowe możliwości dla grup o szczególnych potrzebach

O odszkodowanie mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele zniszczonych mieszkań, którzy są obywatelami/-kami Ukrainy (jeżeli wniosek składa jeden ze współwłaścicieli, pozostali muszą się na to zgodzić).

grafika wesprzyj nas PL

Dzięki ostatnim zmianom, osoby z niepełnosprawnościami lub osoby niepełnoletnie, które wcześniej miały utrudniony dostęp do program, teraz będą miały szansę, aby z niego skorzystać. W jaki sposób? Potrzebny będzie upoważniony przedstawiciel, który w imieniu danej osoby złoży wniosek w Centrum Świadczenia Usług Administracyjnych lub za pośrednictwem notariusza.

Dodatkowe informacje

Od uruchomienia programu eRecovery w Ukrainie złożono ponad 62 tysiące wniosków, a ponad 26 tysięcy wnioskodawców otrzymało pomoc finansową na renowację domu.

eRecovery to nie jedyna forma wsparcia, z jakiej mogą korzystać właściciele budynków mieszkalnych, które ucierpiały w wyniku działań wojennych. Jeśli dom został całkowicie zniszczony, można np. uzyskać środki finansowe na zakup nowego. Po oględzinach nieruchomości specjalna komisja ustala wysokość odszkodowania. Więcej informacji o tej formie wsparcia TUTAJ.

Czytaj dalej 👉 Różne formy pomocy finansowej w Ukrainie dla poszkodowanych w wyniku wojny