Buduj z nami mapę solidarności! Twoje wsparcie dla misji Fundacji CultureLab

Solidarność ma moc – moc, która pozwala nam przekształcać oblicze wsparcia w Polsce. Dzięki Mapuj Pomoc setki osób każdego dnia znajduje pomoc i konkretną informację tam, gdzie jest jej najbardziej potrzeba. W sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji, jak kryzys uchodźczy, informacja staje się najcenniejszym zasobem.

Ale nasza wizja jest szersza – rozwijamy ogólnopolską sieć wsparcia, która służy każdemu potrzebującemu, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje. Chcemy, by każdy obywatel Polski wiedział, gdzie szukać pomocy, i mógł liczyć na wsparcie społeczności, gdy będzie tego potrzebować. By to osiągnąć, potrzebujemy Twojej pomocy! Dołącz do naszej społeczności, której sercem jest zaangażowanie i chęć niesienia pomocy. Wspólnie pokażemy, że solidarność to nie tylko słowo, ale codziennie przeżywana wartość.

Wspierając nas przyczyniasz się do budowania ważnej sieci wsparcia i informacji. Zostawiasz również własny, niezapomniany ślad na mapie solidarności. Pomóż nam rozwijać Mapuj Pomoc, by stała się jeszcze bardziej efektywna i dostępna dla każdego.

Kim jesteśmy?

Mapuj Pomoc to inicjatywa Fundacji CultureLab powstała tuż po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w 2022 roku. Jej pomysłodawczyniami są prezeski fundacji: Polka – Monika Miłowska i Ukrainka – Maria Shmelova. Pierwotnie celem było zmapowanie wszystkich aktywnych działań na rzecz ukraińskich uchodźców w naszym kraju po to, aby potrzebujący mogli łatwo i szybko znaleźć ośrodki wsparcia (psychologicznego, prawnego, mieszkaniowego etc.) w dowolnym regionie kraju, a organizacje i wolontariusze zyskali przestrzeń do informowania o swoich działaniach.

Dzisiaj, po ponad półtora roku, Mapuj Pomoc to trwała sieć współpracy sektora NGO. Naszą misją stało się wzmacnianie koordynacji pomocy humanitarnej i współdziałania organizacji społecznych. Tworzymy największą bazę punktów pomocowych w Polsce i Ukrainie, z której każdego miesiąca korzysta kilkanaście tysięcy potrzebujących. Dbamy o to, aby zrzeszone w naszej sieci organizacje mogły w pełni korzystać z dostępnych zasobów, poszerzać swoją wiedzę i zwiększać skuteczność swoich działań. Działamy rzeczniczo, monitorujemy sytuację polityczną, prawną i społeczną dotyczącą uchodźstwa w Polsce. 

Co robimy?

 • aktualizowanie i mapowanie pomocy w Polsce i Ukrainie;
 • porady i wsparcie informacyjne dla osób uchodźczych z Ukrainy; 
 • organizację platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla organizacji społecznych z Polski i Ukrainy;
 • tworzenie bazy kontaktów dla wolontariuszy, pracowników punktów informacyjnych czy ośrodków pomocy społecznej; 
 • szkolenia edukacyjne dla pracowników punktów pomocowych;
 • cykl spotkań PoMOCna kawa dla organizacji zaangażowanych w działania na rzecz uchodźców.
 • promocję inicjatyw małych i średnich organizacji;
 • rzecznictwo, monitoring i koordynację działań humanitarnych.

Nasze cele!

 • rozwijać i aktualizować naszą mapę pomocy;
 • kontynuować spotkania i szkolenia dla mniejszych, lokalnych organizacji działających na rzecz uchodźców;
 • wzmacniać ogólnopolską sieć wsparcia;
 • poszerzać naszą bazę wiedzy i zapewniać osobom uchodźczym swobodny dostęp do kluczowych informacji;
 • na bieżąco monitorować sytuację polityczną, prawną i społeczną dotyczącą uchodźstwa w Polsce;
 • realizować nasze pomysły dotyczące rozwoju inicjatywy Mapuj Pomoc, o których z przyjemnością Ci opowiemy!

Dziękujemy za Wasze wsparcie!