Wsparcie edukacyjne — informacje dla rodziców dzieci z Ukrainy

W naszym pierwszym poście przygotowaliśmy specjalną bazę przydatnych informacji dla rodziców dzieci przybywających do naszego kraju z Ukrainy. Poniżej najważniejsze wskazówki dotyczące kwestii edukacji.

Zapisy do szkoły

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalny przewodnik, w którym znaleźć można praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły, a także tego, jakie praw przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Materiały dostępne są zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim pod tym adresem.

Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy mają dodatkowe dokumenty w tej sprawie. Więcej informacji na ten temat, a także wnioski o wydanie odpowiednich orzeczeń można znaleźć tutaj.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne 

Na terenie całego kraju osoby uchodźcze z Ukrainy mogą znaleźć wsparcie dla swoich dzieci w poradniach psychologiczno-pedagogicznych — na przykład baza dostępnych placówek na terenie Warszawy dostępna jest tutaj. Placówki oferujące pomoc psychologiczną dla dzieci znaleźć można także w naszej bazie Mapuj Pomoc, wybierając kategorię PSYCHOLOG.

https://mapujpomoc.pl/mapa/

Materiały do nauki online

Biuro Komisarza Parlamentu Ukrainy ds. Praw Człowieka przygotowało przewodnik informacyjny dla dzieci, rodziców i nauczycieli dotyczący aktualnych zasobów internetowych i portali, które umożliwiają ukraińskim dzieciom naukę za granicą.

Przydatne dane kontaktowe