Wsparcie edukacyjne – informacje dla rodziców dzieci z Ukrainy

W naszym pierwszy poście przygotowaliśmy specjalną bazę przydatnych informacji dla rodziców dzieci przybywających do naszego kraju z Ukrainy. Poniżej najważniejsze wskazówki dotyczące kwestii edukacji.

Zapisy do szkoły

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalny przewodnik, w którym znaleźć można praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły, a także tego, jakie praw przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Materiały dostępne są zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim pod adresem -> https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy.

Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie. Więcej informacji na ten temat, a także wnioski o wydanie odpowiednich orzeczeń można znaleźć tutaj -> https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-dzieci-z-ukrainy-ze-specjalnymi-potrzebami-edukacyjnymi–informacja-mein.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne 

Na terenie całego kraju osoby uchodźcze z Ukrainy mogą znaleźć wsparcie dla swoich dzieci w poradniach psychologiczno-pedagogicznych – np. baza dostępnych placówek na terenie Warszawy dostępna jest tutaj: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/wsparcie-dzieci-i-mlodziezy-ukrainskiej. Placówki oferujące pomoc psychologiczną dla dzieci znaleźć można także w naszej bazie Mapuj Pomoc, wybierając kategorię „PSYCHOLOG”:

https://mapujpomoc.pl/mapa/

Materiały do nauki online

Biuro Komisarza Parlamentu Ukrainy ds. Praw Człowieka przygotowało przewodnik informacyjny dla dzieci, rodziców i nauczycieli dotyczący aktualnych zasobów internetowych i portali, które umożliwiają ukraińskim dzieciom naukę za granicą. Jest dostępny pod adresem: https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2022/03/інформація-щодо-освіти.pdf.

Przydatne telefony, adresy mailowe itd.

Informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy: e-mail: ukraina-szkola@mein.gov.pl, tel. 22 3474708.

Chatbot informacyjny dla rodziców z Ukrainy – pomoc w języku polskim i ukraińskim: https://www.messenger.com/t/124646097636231

Strona Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka

Część „Szkoła” w przewodniku 👇