Trzecia ogólnopolska kampania informacyjna Mapuj Pomoc

Jesienią bieżącego roku zespół Mapuj Pomoc przeprowadził kolejną kampanię informacyjną. Przygotowaliśmy serię ulotek mających służyć pomocą osobom uchodźczym z Ukrainy. Ulotki przekierowują do interaktywnej mapy na platformie Mapuj Pomoc, na której znaleźć można różnorodne formy wsparcia na terenie całej Polski. Nasza inicjatywa miała na celu odciążenie punktów pomocowych w ich codziennej pracy i wsparcie osób uchodźczych w odnalezieniu konkretnego rodzaju pomocy. 

Przebieg kampanii

Kampania ulotkowa Mapuj Pomoc odbyła się na przestrzeni września, października i listopada. Odwiedziliśmy łącznie ponad 70 punktów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, Przemyślu, Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Bytomiu, Lublinie i Chełmie, przekazując w sumie niemal 10 000 ulotek.

Przy okazji odwiedzin w punktach nawiązaliśmy bezpośredni kontakt z przedstawicielami organizacji pomocowych, przekazaliśmy informacje o naszej działalności i dowiedzieliśmy się o aktualnych wyzwaniach punktów udzielających wsparcia oraz potrzebach osób uchodźczych. Przeprowadziliśmy też krótkie ankiety, w których zapytaliśmy m.in. o źródła informacji o dostępnej pomocy oraz o najpilniejsze potrzeby.

Wyniki ankiet

  1. Z jakich źródeł korzystasz, aby zdobyć informacje o aktualnych formach wsparcia dla ukraińskich uchodźców?

2. Jakie rodzaje pomocy dla uchodźców z Ukrainy są Twoim zdaniem aktualnie najbardziej potrzebne? 

źródła informacji o aktualnych formach wsparcia dla ukraińskich uchodźców
aktualne potrzeby osób uchodźczych
grafika wesprzyj nas PL

Wśród potrzeb osób uchodźczych najczęściej wymieniane były: pomoc w znalezieniu pracy i przekwalifikowaniu się, wsparcie mieszkaniowe, wsparcie finansowe, pomoc medyczna, pomoc dla osób starszych, z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnościami, pomoc psychologiczna i psychiatryczna, asystenci międzykulturowi, darmowe kursy języka polskiego (zwłaszcza na wyższym poziomie niż A1 czy A2).

Dowiedzieliśmy się również, co my jako zespół Mapuj Pomoc możemy poprawić, aby nasza platforma była jeszcze bardziej funkcjonalna a nasze działania przydatne dla użytkowników i odbiorców. Dziękujemy za wszystkie Wasze opinie i komentarze. 

Z racji ograniczeń czasowych i logistycznych nie udało nam się dotrzeć do wszystkich punktów, które chcielibyśmy odwiedzić. W związku z tym kontynuujemy kampanię wysyłając zainteresowanym organizacjom nasze ulotki w języku ukraińskim. Jeśli chcielibyście otrzymać ulotki Mapuj Pomoc, piszcie na adres [email protected]. Zapraszamy też do pobrania ulotki poniżej i zachęcamy do swobodnego korzystania.

ulotka Mapuj Pomoc