Powódź w Ukrainie: pomoc dla osób poszkodowanych zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce

Rosyjskie wojska 6 czerwca 2023 wysadziły zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce. Woda zalała kilkadziesiąt okolicznych miejscowości leżących w dolnym biegu rzeki. Fala powodziowa przyniosła ogromne zniszczenia. Zatonęły domy, cierpią ludzie i zwierzęta – woda zgarnęła wszystko, co spotkała na swojej drodze. Całkowicie zniszczona została zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia. Pomocy potrzebują tysiące poszkodowanych.

W tym artykule znajdziesz informacje o punktach podstawowej pomocy żywnościowej, ewakuacyjnej i kwaterunkowej dla mieszkańców zalanych terenów. Przedstawiliśmy także najważniejsze zagrożenia i szereg przydatnych kontaktów. Na końcu tekstu lista rzetelnych zbiórek na organizację pomocy humanitarnej na ogarniętych powodzią terenach.

Najważniejsze zagrożenia na zalanych terenach

Według szacunków zalanych zostało 600 km kw. terenów. Jak informuje Caritas Polska, pod wodą znalazło się ok. 80 miejscowości. Cały czas trwa ewakuacja ludności, zwierząt i mienia. Dla ludzi z tamtejszych okolic największym problemem:

  • brak dostępu do wody pitnej i żywności;
  • zagrożenie epidemiologiczne – do rzeki dostały się smary z wysadzonej zapory, w zalanych miejscowościach zginęło wiele zwierząt, zatopione zostały także cmentarze;
  • miny przeciwpiechotne – woda porwała woda porwała miny, które stanowią poważne zagrożenie dla cywilów;
  • zagrożenie ekologiczne – zagrożone są co najmniej trzy rezerwaty znajdujące się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Zginęła większość zwierząt uwięzionych w zalanym zoo;
  • trudności w ewakuacji – ewakuacja w wielu regionach odbywa się pod rosyjskim ostrzałem, ponadto trudno dotrzeć do mieszkańców okupowanych przez Rosjan terenów. Ponadto ukraińska armia informuje, że w tymczasowo okupowanych miejscowościach obwodu chersońskiego rosyjscy okupanci pozwalają na ewakuację z zalanych miejscowości tylko osobom posiadającym rosyjski paszport.

Gdzie zgłaszać się po pomoc? Wsparcie dla mieszkańców zalanych terenów

Podstawowe kontakty dla mieszkańców Chersonia

Przydatne kontakty udostępnione mieszkańcom przed administrację Chersonia i okolic:

  • linia Cherson OVA: 0 800 330 951 lub 091 481 78 45.
  • linia Cherson MBA 050 040 44 24 lub 098 958 17 90
  • informacje dotyczące osób zaginionych: 0 800 339 247.
  • Służby ratunkowe: 101 (DSNS), 102 (policja), 103 (pomoc medyczna awaryjna).
  • Ratowanie zwierząt: [email protected], 0509433635 lub 0963488070.

Informacje operacyjne: https://t.me/khersonskaODA

Informacje o ewakuacji z zalanych terenów

Wszystkie podmioty organizujące ewakuację z zalanych terenów można znaleźć na stronie Palyanytsya. Poniżej przedstawiamy część przydatnych numerów.

Pomoc Восток SOS w ewakuacji dla mieszkańców Chersonia:

  • 0 800 332 614 (bezpłatna infolinia)
  • Viber: +38 099 710 48 72, +38 099 311 53 14
  • Telegram: +38 096 108 60 48.

Helping to Leave pomaga w ewakuacyjni z Chersońszczyzny. Informuje o odjeżdżających pociągach. Przydatne informacje można znaleźć pod tym linkiem. Organizacja apeluje, aby przyprowadzać na miejsce ewakuacji zwierzęta. Jeśli nie jest to możliwe, należy pozwolić im swobodnie odejść, aby miały szansę na ucieczkę.

Dostarczenie żywności dla ofiar powodzi w Ukrainie

Mobilne zespoły dystrybucyjne organizuje m.in. Fundacja Rinata Achmetowa. Organizacja dostarczyła już 4000 zestawów żywnościowych dla mieszkańców obwodu chersońskiego.

Osoby mieszkające na zalanych terenach i ewakuowane mogą zgłaszać się bezpłatną infolinię Fundacji 📞0 (800) 509 001 lub na Messengerze.

Organizacje, które udzielają pomocy żywnościowej, zebrane przez organizację Palyanytsya, można znaleźć także pod tym linkiem.

Zakwaterowanie dla mieszkańców zalanych miejscowości

Sieć Dream Hostel zapewnia bezpłatne zakwaterowanie w 6-osobowym pokoju migrantom z regionu Chersonia w trzech hostelach w Kijowie, Lwowie i Chuście na Zakarpaciu. Szczegółowe informacje pod numerem 📞+38(096)447-83-40 lub adresem e-mail 📧 [email protected].

Więcej informacji o organizacjach oferujących pomoc w znalezieniu tymczasowego zakwaterowania tutaj.

Odszkodowania dla poszkodowanych w wyniku wybuchu zapory

Mieszkańcy dotkniętych osiedli mogą liczyć na odszkodowanie za mieszkania zniszczone w wyniku wybuchu elektrowni wodnej Kakhovskaya w ramach programu naprawy „eRecovery”. Informuje o tym Ministerstwo Reintegracji. Obecnie rząd ustala strefę powodziową. Przewidziana jest jednorazowa pomoc finansowa dla ofiar powodzi. Jego wysokość zostanie ustalona w najbliższym czasie.

Jak pomóc?

Pomóc można, wspierając zaufane inicjatywy. Ze względu na tę szczególną sytuację Fundacja CultureLab, twórca projektu Mapuj Pomoc, otwiera zbiórkę, której celem jest wsparcie humanitarne osób w regionach objętych powodzią, a także tych, którzy już zostali ewakuowani i czekają na powrót do domów. Zebrane środki przekażemy naszym ukraińskim partnerom, aby dotrzeć z pomocą bezpośrednio do potrzebujących.

Westprzyj zbiórkę: Pomoc dla osób poszkodowanych zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce.

Zbieramy fundusze na:

  • wodę pitną,
  • długoterminową żywność,
  • środki higieniczne,
  • leki.

Apelujemy o solidarność z mieszkańcami i mieszkańcami Ukrainy! Każda złotówka to wparcie dla naszych sąsiadów i mały krok dalej od kryzysu.

Sprawdzone zbiórki prowadzą także m.in.:

  • Polska Akcja Humanitarna – zespół PAH jest na miejscu i pomaga poszkodowanym. Ich działania można śledzić na stronie zbiórki;
  • Hospitallers – ukraińska organizacja działająca bezpośrednio na miejscu;
  • Helpdesk.media – Helpdesk.media współpracuje z trzema organizacjami: Wostok SOS, HelpPeople (pomagają w ewakuacji z zalanych przez Dniepr terenów) oraz Rescue Now (udziela pomocy ludziom i zwierzętom poszkodowanym w wyniku powodzi);
  • DIOZ.pl – organizacja pomagająca na miejscu w ewakuacji i leczeniu zwierząt. Na adres Azylu DIOZ (Wojtyszki 19, 98-277 Brąszewice) można wysyłać także potrzeby asortyment rzeczowy, jak transportery i klatki, sucha karma, środki do dezynfekcji na bazie alkoholu, pontony z silnikami spalinowymi, podstawowe antybiotyki – amoksycylina, metronidazol, doksycyklina, preparaty na pasożyty dla psów i kotów, ręczniki i koce. Prowadzona jest także zbiórka finansowa;
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera osoby ewakuowane z zalanych terenów, rozdajemy żywność i pakiety higieniczne, koce, pościel, bieliznę, gumowe buty.

Na bieżąco aktualizowaną listę wiarygodnych zbiórek dla wsparcia Ukrainy i ukraińskich uchodźców w bieżących potrzebach prowadzi organizacja factcheckingowa Demagog. Można ją znaleźć tutaj.