Poszukiwanie pracy w Polsce – pomocne wskazówki

Z najnowszego raportu zrealizowanego przez Oddziały Okręgowe Narodowego Banku Polskiego „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce” dowiadujemy się, że uchodźcy i uchodźczynie do działań pomocowych, które ułatwiłyby im dalszy pobyt w naszym kraju zaliczyli przede wszystkim: organizację kursów języka polskiego, wsparcie w dostępie do służby zdrowia oraz… w szybkim znalezieniu pracy. W związku z tym postanowiliśmy zebrać kilka informacji, które, mamy nadzieję, okażą się pomocne w procesie poszukiwań zawodowych.

Serwisy ogłoszeniowe dla osób z Ukrainy

Istnieje serwisy z ogłoszeniami o pracę, które przeznaczone są przede wszystkim dla osób uchodźczych z Ukrainy. Są to np.:

  • https://pracawpolsce.gov.pl/ – oficjalny serwis rządowy z ofertami pracy w języku polskim, ukraińskim i angielskim.  Oferty są pobierane między innymi z największych internetowych serwisów z ogłoszeniami, a także portalu rządowego: praca.gov.pl
  • https://scienceforukraine.netlify.app – międzynarodowa baza danych z ogłoszeniami o pracę dla studentów i pracowników naukowych z Ukrainy.

Oprócz tego warto sprawdzić także takie portale i grupy, jak np.:

Bezpłatne usługi doradztwa zawodowego

W Polsce działa sporo organizacji pozarządowych i instytucji, które oferują bezpłatnie usługi doradztwa zawodowego dla osób z Ukrainy. Znajdziecie je w naszej wyszukiwarce, wpisując kategorię: POMOC W POSZUKIWANIU PRACY. W bazie Mapuj Pomoc mamy obecnie ponad 100 takich placówek.

Warto również śledzić lokalne inicjatywy. Nierzadko organizowane są obecnie darmowe spotkania z doradcami zawodowymi (staramy się o nich informować w naszym relacjach na Instagramie – @mapujpomoc).

Inne materiały i źródła

Na koniec kilka informacji, które pomogą poszerzyć wiedzę w temacie poszukiwania pracy w Polsce i pomóc w rozwoju zawodowym.

Praca dla obywateli Ukrainy w Polsce – webinar Urzędu Pracy m.st. Warszawy
Polish Ukrainian Forbes Women Academy: Jak znaleźć pracę w Polsce? – webinar I