Poszukiwanie pracy w Polsce – pomocne wskazówki

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Oddziały Okręgowe Narodowego Banku Polskiego „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce” dowiadujemy się, że uchodźcy i uchodźczynie do działań pomocowych, które ułatwiłyby im dalszy pobyt w naszym kraju zaliczyli przede wszystkim: organizację kursów języka polskiego, wsparcie w dostępie do służby zdrowia oraz… w szybkim znalezieniu pracy. W związku z tym postanowiliśmy zebrać kilka informacji, które powinny okazać się pomocne w procesie poszukiwań zawodowych.

Serwisy ogłoszeniowe dla osób z Ukrainy

Po napływie uchodźców zza wschodniej granicy, serwisy z ogłoszeniami o pracę, uruchomiły specjalne zakładki, które przeznaczone są przede wszystkim dla osób uchodźczych z Ukrainy poszukujących zatrudnienia. Są to przykładowo:

  • Serwis „Praca w Polsce” – oficjalny serwis rządowy z ofertami pracy w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Oferty są pobierane między innymi z największych internetowych serwisów z ogłoszeniami, a także portalu rządowego: praca.gov.pl
  • Platforma „Science for Ukraine” – międzynarodowa baza danych z ogłoszeniami o pracę dla studentów i pracowników naukowych z Ukrainy.

Oprócz tego warto sprawdzić także takie portale i grupy jak na przykład:

Bezpłatne usługi doradztwa zawodowego

W Polsce działa sporo organizacji pozarządowych i instytucji, które oferują bezpłatnie usługi doradztwa zawodowego dla osób z Ukrainy. Znajdziecie je w naszej wyszukiwarce, wpisując kategorię: POMOC W POSZUKIWANIU PRACY. W bazie Mapuj Pomoc mamy obecnie ponad 100 takich placówek.

Warto również śledzić lokalne inicjatywy. Nierzadko organizowane są obecnie darmowe spotkania z doradcami zawodowymi (staramy się o nich informować w naszym relacjach na Instagramie – @mapujpomoc).

Inne materiały i źródła

Na koniec kilka informacji, które pomogą poszerzyć wiedzę na temat poszukiwania pracy w Polsce i pomóc w rozwoju zawodowym.

Praca dla obywateli Ukrainy w Polsce – webinar Urzędu Pracy m.st. Warszawy
Polish Ukrainian Forbes Women Academy: Jak znaleźć pracę w Polsce? – webinar I
  • Zielona Linia – pomoc dla obywateli Ukrainy – informacje na temat usług rynku pracy, świadczeń, form wsparcia, pomoc w napisaniu CV etc., możliwość skorzystania z czatu z konsultantem oraz z infolinii.
  • Warszawa 19115 – przydatne wskazówki i ogłoszenia dla obywateli i obywatelek Ukrainy, którzy przebywają w Warszawie.
  • Platforma „Her Impact” – akcja pomocowa organizacji Her Impact skierowana do kobiet z Ukrainy – pomoc w zatrudnieniu, nawiązywaniu kontaktu z pracodawcami.