Pomoc finansowa dla nowoprzybyłych uchodźców od International Rescue Committee 

grafika z symbolem pomocy finansowej

International Rescue Committee Polska otwiera rejestrację na nową pomoc gotówkową dla nowoprzybyłych uchodźców z Ukrainy w Polsce. Aby ją otrzymać, trzeba jednak spełnić konkretne warunki, o których piszemy w poniższym artykule.

Kto może ubiegać się o pomoc?

Wsparcie finansowe od IRC jest przeznaczone dla osób, które po raz pierwszy przekroczyły granicę z Polską po 1 sierpnia 2023 r., od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie, i nie otrzymały wcześniej ani nie otrzymają teraz humanitarnej pomocy pieniężnej od innych organizacji. W ramach programu organizacja skupia się na najbardziej potrzebujących grupach społecznych, takich jak duże rodziny z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami, gospodarstwa domowe prowadzone przez jednego rodzica, osoby starsze oraz osoby znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych i ekonomicznych.

Rejestracja odbywa się wyłącznie w wybranych miastach: Warszawa, Katowice, Gdynia, Kraków, Lublin.

Jak się rejestrować?

Aby skorzystać z pomocy, należy samodzielnie wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny pod linkiem https://enketo.redrose.io/zK62m0sv. Rejestracja jest otwarta przez ten tydzień, jednakże liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do szybkiego działania.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z programem prosimy dzwonić lub pisać do infolinii (sms, viber, telegram lub whatsapp) pod numer +48 732 106 484 w godzinach 9:00-17:00.

Szczegóły pomocy

Program obejmuje wsparcie finansowe przez okres 3 miesięcy. Kwota pomocy wynosi 820 PLN na osobę, z ograniczeniem do 5 osób w gospodarstwie domowym.

Możliwości tego programu są bardzo ograniczone, więc udział w jakimkolwiek etapie rejestracji nie gwarantuje, że zostanie się wybranym/-ą do otrzymania pomocy. Jeśli zostaniesz skierowany do późniejszej rejestracji do programu, to w ciągu 14 dni otrzymasz powiadomienie sms-em z zaproszeniem. Uwaga: w przypadku zakwalifikowania się do drugiego etapu należy zgłosić się na rejestrację osobiście.


IRC, organizacja non-profit, od lat angażuje się w pomoc osobom dotkniętym kryzysami na całym świecie, wspierając je w odbudowie życia. W Polsce, w obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie, IRC skupia się na zapewnieniu doraźnej pomocy uchodźcom, szczególnie tym, którzy znaleźli się w najtrudniejszych sytuacjach.