Nowa pomoc finansowa dla uchodźców z Ukrainy w Polsce

splecione dłonie na biało-żółtym tle symbolizujące pomoc

Przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce we współpracy z międzynarodową organizacją humanitarną Oxfam wprowadza nowy program wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy, znajdujących się obecnie na terenie Polski. Rejestracja do pierwszej edycji programu niestety została już zamknięta, ale druga tura rozpocznie się wkrótce – 19 lutego 2024 r.

Multi-Functional Cash Assistance (MPCA)

Program Multi-Functional Cash Assistance (MPCA) powstał w celu zapewnienia niezbędnego wsparcia finansowego dla osób uchodźczych z Ukrainy, którzy obecnie przebywają w naszym kraju. Ten rodzaj wsparcia skierowany jest szczególnie do osób z grup wrażliwych:

  • kobiet w ciąży,
  • osób z niepełnosprawnościami.,
  • osób z chorobami przewlekłymi i onkologicznymi,
  • samotnych matek i rodzin wielodzietnych;
  • osób starszych (55+);
  • osób, które utraciły mieszkanie w wyniku działań wojennych lub mieszkały na terenach objętych działaniami wojennymi.

Kryteria kwalifikacyjne

serce w dłoniach symbol wsparcia

Osoby ubiegające się o wsparcie finansowe muszą spełniać określone kryteria, w tym:

  • przybycie do Polski po 10 lutego 2022 r.;
  • posiadanie statusu UKR;
  • bycie szczególnie narażonym lub dotkniętym czynnikami społeczno-ekonomicznym;,
  • brak wsparcia finansowego od innych organizacji humanitarnych.

Proces rejestracji i przyznawania pomocy

Aby skorzystać z programu MPCA, konieczne jest przejście procesu rejestracji. Chętni do udziału muszą wypełnić specjalny formularz udostępniony online (stary na stronie: http://bit.ly/3vUaYjq, nowy zostanie opublikowany już wkrótce, warto śledzić fanpage ZUwP). Po złożeniu wniosku, oczekują na powiadomienie SMS dotyczące statusu kwalifikacji. Osoby zakwalifikowane zostaną zaproszone na spotkanie online w celu weryfikacji podanych informacji.

Szczegóły programu

Program MPCA obejmuje udział 640 osób, które przez okres trzech miesięcy otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 850 zł miesięcznie. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie pomocą, liczba miejsc jest ograniczona, a rejestracja potrwa do końca marca 2024 roku.

Informacje dodatkowe

Osoby zainteresowane programem mogą uzyskać więcej informacji kontaktując się z Domem Ukraińskim w Przemyślu pod numerem telefonu 510162849 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].

Oxfam: Organizacja o globalnym oddziaływaniu

Oxfam, międzynarodowa organizacja humanitarna, mająca swoje korzenie w Wielkiej Brytanii, została założona w 1942 roku jako Oxford Committee for Famine Relief. Od tamtej pory Oxfam kontynuuje swoją misję niesienia pomocy na całym świecie. Co roku organizacja otrzymuje wsparcie finansowe z budżetu Wielkiej Brytanii i od Komisji Europejskiej, które jest wykorzystywane na finansowanie projektów pomocy rozwojowej w biedniejszych krajach świata.