Nauka języka polskiego – darmowe kursy i materiały

Bariera językowa to jeden z problemów, z którym mierzą się ukraińscy uchodźcy i uchodźczynie, którzy przybywają do naszego kraju. Niezwykle pomocne są z pewnością darmowe lekcje języka polskiego, które organizuje wiele organizacji i instytucji (również w okresie wakacyjnym). Poza tym w Internecie można znaleźć już całkiem sporo bezpłatnych materiałów, które są w stanie ułatwić samodzielną naukę. Poniżej kilka cennych wskazówek na ten temat.

Darmowe lekcje języka polskiego — sprawdź naszą bazę!

Wiele placówek, które znajdziecie w naszej bazie bazie zapewnia wsparcie językowe. Jeśli chcecie sprawdzić, gdzie można skorzystać z nieodpłatnych lekcji języka polskiego, wystarczy, że zajrzycie na naszą mapę i wybierzecie odpowiedni rodzaj potrzebnej/oferowanej pomocy (kategoria: „nauka języka polskiego”).

W ten sposób dowiecie się, że np. darmowe lekcje polskiego oferują:

Więcej informacji znajdziesz na naszej mapie!

Bezpłatne materiały do nauki języka polskiego

Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych źródeł, w których znajdziecie pomocne materiały w formie podręczników, kursów i treści video.

🔹Podręcznik „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!” do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie w 5 tomach, który został wydany wspólnym nakładem sił Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Wolność i Demokracja oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW, a także przy współpracy z Centrum Metodycznym w Drohobyczu. Aby go pobrać, wystarczy wypełnić krótki formularz.

https://www.sjikp.us.edu.pl/pl/publikacje/e-nauczanie/polski-dla-poczatkujacych/

🔹 Polski dla początkujących – kurs wideo. Projekt powstał we współpracy Ambasady RP w Brasilii i Uniwersytetu Śląskiego. Jest realizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

🔹Bezpłatny kurs „Polska dla początkujących i średnio zaawansowanych” to praktyczny kurs języka polskiego dla osób wybierających się do Polski z Ukrainy. Dostępny w platformie NAVOIKA, przygotowany przez Akademię Ignatianum w Krakowie. 24 moduły kursy obejmują m.in.: naukę przydatnych słów i wyrażeń związanych z codziennymi, życiowymi sytuacjami, poznanie zasad prowadzenia efektywnej komunikacji w banku, urzędach, podczas zakładania własnej działalności lub poszukiwania pracy etc.

🔹Zbiór ćwiczeń z gramatyki języka polskiego dla studentów ukraińskojęzycznych (poziom A1-B1), udostępniony przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT.

🔹Materiały dydaktyczne do nauki języka polskiego dla dorosłych i dla dzieci, udostępnione przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

🔹Darmowa wielojęzyczna platforma online, która łączy w sobie naukę języka polskiego z wiedzą o kulturze i życiu codziennym w Polsce.

🔹 Rozmówki ukraińsko-polskie i polsko-ukraiński, pierwsze słowa w obrazkach dla dzieci, materiały do nauki polskiego dla osób ukraińskojęzycznych udostępnione przez Wydawnictwo Edgard.

🔹Język Polski – Польська мова – kanał na YouTube