Nauka języka polskiego – darmowe kursy i materiały

Bariera językowa to jeden z problemów, z którym mierzą się ukraińscy uchodźcy i uchodźczynie, którzy przybywają do naszego kraju. Niezwykle pomocne są z pewnością darmowe lekcje języka polskiego, które organizuje wiele organizacji i instytucji (również w okresie wakacyjnym). Poza tym w Internecie można znaleźć już całkiem sporo bezpłatnych materiałów, które są w stanie ułatwić samodzielną naukę. Poniżej kilka cennych wskazówek w tym temacie.

Darmowe lekcje języka polskiego – sprawdź naszą bazę!

Wiele placówek, które znajdziecie w naszej bazie bazie zapewnia wsparcie językowe. Jeśli chcecie sprawdzić, gdzie można skorzystać z nieodpłatnych lekcji języka polskiego, wystarczy, że zajrzycie na naszą mapę -> https://mapujpomoc.pl/mapa/ i wybierzecie odpowiedni rodzaj potrzebnej/oferowanej pomocy (kategoria: „nauka języka polskiego”).

W ten sposób dowiecie, że np. darmowe lekcje polskiego oferują:

Więcej info na naszej mapie!

Bezpłatne materiały do nauki języka polskiego

Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych źródeł, w których znajdziecie pomocne materiały w formie podręczników, kursów i treści video.

➡️ Podręcznik „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!” do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie w 5 tomach, który został wydany wspólnym nakładem sił Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Wolność i Demokracja oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” UW, a także przy współpracy z Centrum Metodycznym w Drohobyczu. Aby go pobrać, wystarczy wypełnić krótki formularz.

➡️ Polski dla początkujących – kurs wideo. Projekt powstał we współpracy Ambasady RP w Brasilii i Uniwersytetu Śląskiego. Jest realizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

🔹 https://navoica.pl/courses/course-v1:Akademia_Ignatianum_w_Krakowie+AIK_WU_05+2021_1/about

➡️ Bezpłatny kurs „Polska dla początkujących i średnio zaawansowanych” to praktyczny kurs języka polskiego dla osób wybierających się do Polski z Ukrainy. Dostępny w platformie NAVOIKA, przygotowany przez Akademię Ignatianum w Krakowie. 24 moduły kursy obejmują m.in.: naukę przydatnych słów i wyrażeń związanych z codziennymi, życiowymi sytuacjami, poznanie zasad prowadzenia efektywnej komunikacji w banku, urzędach, podczas zakładania własnej działalności lub poszukiwania pracy etc.

🔹 https://test.terezjanki.pl/wp-content/uploads/2020/03/po_polsku_bez_bledu.pdf

➡️ Zbiór ćwiczeń z gramatyki języka polskiego dla studentów ukraińskojęzycznych (poziom A1-B1), udostępniony przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT.

🔹 https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-dydaktyczne-do-nauki-jezyka-polskiego

➡️ Materiały dydaktyczne do nauki języka polskiego dla dorosłych i dla dzieci udostępnione przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

🔹 https://polski.info/pl/

➡️ Darmowa wielojęzyczna platforma online, która łączy w sobie naukę języka polskiego z wiedzą o kulturze i życiu codziennym w Polsce.

🔹 https://www.jezykiobce.pl/content/186-solidarni-z-ukraina

➡️ Rozmówki ukraińsko-polskie i polsko-ukraiński, pierwsze słowa w obrazkach dla dzieci, materiały do nauki polskiego dla osób ukraińskojęzycznych udostępnione przez Wydawnictwo Edgard.

🔹 https://www.youtube.com/channel/UCUdhnt2MXcE3x8Kt56k7aEg/featured

➡️ Język Polski – Польська мова, kanał na YouTubie.