Dołącz do akcji Płomień Solidarności z Ukrainą!

24 lutego mija rok bestialskiej agresji rosyjskiego reżimu na nasze siostry i braci z Ukrainy. Mija rok ich bohaterskiej postawy, nieustępliwej walki w obronie domu i ojczyzny. W obronie normalnego życia w suwerennym kraju. Los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich determinacji i odwagi, która staje wobec próby zmęczenia i rozpaczy, ale wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata, Europy, Polski — Polek i Polaków.

W tragiczną i heroiczną rocznicę 24 lutego proponujemy rozpalenie ognisk, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców. Nie opada płomień naszej solidarności, zaangażowania w pomoc także siostrom i braciom uchodźczym.

Płomień Solidrności logo w 3 wersjach językowych

Rozpalamy ogień o 4 rano

Na znak-sygnał Rzeszowa, pierwszego miasta-ratownika w wielu miejscach w Polsce zapłoną ogniska. Pojawia się także w sieci internetowej i tym samym “płomień solidarności z Polski” dotrze na cały świat, w tym – do Ukrainy. Rozpalmy ten ogień w piątek 24 lutego o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego (4:00 czasu polskiego), bo o tej godzinie armia Putina zaatakowała Ukrainę.

Osoby, które chcą dołączyć do akcji zapraszamy do rejestracji wydarzenia ➡️ pod niniejszym linkiem (rejestracja w języku angielskim). Lokalizacje ognisk znajdziecie na naszej mapie.

Inicjatywa „Trzymaj się siostro!”

“Płomieniowi solidarności” towarzyszy inicjatywa “Trzymaj się, siostro”. Zbieramy życzenia i słowa wsparcia (zarówno indywidualne, jak i grupowe) w formie tekstu (dłuższe wypowiedzi, wiersze, cytaty), wideo, obrazu, rysunku etc. Umieścimy je na różnych planszach lub w ramkach (w języku oryginalnym dla kraju, z którego będą pochodzić, a także w przekładzie na język ukraiński) po jednej dla każdej z organizacji (lub osoby/podmiotu). Prace zbierzemy 24 lutego i zrobimy z nich wystawę w Rzeszowskich Piwnicach. Później zostaną one wysłane do różnych miejsc w Ukrainie.

Co ma zrobić organizatorka lub organizator?

Organizatorem może być każdy i każda z nas, kto ma gotowość na odrobinę poświęcenia, by wstać przed świtem, który tego dnia nastąpi o 6:34.

Zachęcamy do tego aktywistów i aktywistki organizacji społecznych, władze samorządowe, wszelkie osoby z fantazją społecznikowską czy artystyczną, ludzi, którym los Ukrainy jest szczególnie drogi, także Ukraińców i Ukrainki, którzy są w naszym kraju.

Każdy, kto chce dołączyć do Płomienia Solidarności powinien spełnić osiem warunków:

 1. Zgłosić to wydarzenie w gminie jako tzw. zgromadzenie zwykłe – w trybie uproszczonym(bez zakłócania ruchu drogowego). Należy podać imię i nazwisko organizatora/-ki, jego/jej  nr tel. i adres e-mail, opis zgromadzenie (data, miejsce, czas trwania, liczba uczestników). Należy to zrobić najpóźniej 22 lutego, lepiej w poniedziałek 21 lutego (tutaj wskazówki dotyczące zgłaszania zgromadzeń).
 2. Wyznaczyć bezpieczne, a zarazem atrakcyjne miejsce na ognisko (np. nad rzeką czy jeziorem), z łatwym dojazdem. Uwaga! W wielu gminach wyznaczone są miejsca na ogniska, można też skonsultować się z władzami gminy.
 3. Przygotować drewno na minimum dwugodzinne ognisko, tak by doczekać do świtu.
 4. Zadbać o ciepłe ubranie, termos z gorącą herbatą, coś do jedzenia, koce termiczne, itp.
 5. Zachować ostrożność podczas rozpalania i utrzymywania ognia, kategorycznie reagować na wszelkie nieodpowiedzialne pomysły (tutaj kilka dobrych rad).
 6. Zaprosić na wydarzenie znajomych (telefonicznie, mailowo), a także użyć mediów społecznościowych (np. wydarzenie na FB).
 7. Zaproponować i zachęcić innych do przygotowania programu wydarzenia, np. odśpiewać “Czerwoną Kalinę”, rozwinąć hasła, wznieść okrzyki typu “Sława Ukrajini, herojam sława!”.
 8. Do postów i relacji z wydarzenia dodać hasztagi #PlomienSolidarnosci oraz oznaczyć organizatorów @mapujpomocpl @oko.press, @fundacja_inna_przestrzen, @rzeszow.artcity celem rozpowszechnienia relacji z wydarzenia na możliwie szeroką skalę.

Apel o pomoc

Mapuj Pomoc objęło patronatem zbiórkę „Autobus dla Ukrainy”. Fundacja LifeBus przekazuje Ukrainie autobus. Szkoda by jechał pusty — zwłaszcza że można nim przewieźć aż 6 ton pomocy humanitarnej. Potrzebujemy wsparcia, żeby wypełnić pojazd potrzebnymi na darami:

 • Generatory prądu
 • Artykuły medyczne (bandaże, opaski uciskowe, opatrunki, leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniu)
 • Żywność z długim terminem ważności i dania instant (zupki chińskie, gorące kubki itp.)
 • Żywność dla dzieci (kaszki, słodycze)
 • Artykuły higieniczne, mokre chusteczki
 • Ciepłe śpiwory i karimaty
 • Bieliznę termoaktywną
 • Pampersy dla dorosłych (dla ciężko rannych i niepełnosprawnych) oraz dla dzieci

Wczesnym rankiem 24 lutego 2023 roku w Warszawie i Gdyni dary można znosić także indywidualnie w ramach akcji Płomień Solidarności. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Materiały do pobrania

Uczestnicy akcji do promocji wydarzenia mogą korzystać z materiałów graficznych w języku polskim, ukraińskim i angielskim dostępnych bezpłatnie do pobrania tutaj:

niebieskie strzałki z napisem obok

Inicjatorami kampanii Płomień Solidarności z Ukrainą są: