Diia.pl – elektroniczny dokument dla uchodźców z Ukrainy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kilka dni temu poinformowało, iż „Polska notyfikowała Komisji Europejskiej dokument elektroniczny dostępny dla uchodźców z Ukrainy – Diia.pl jako dokument potwierdzający ich legalny pobyt na terytorium Polski i umożliwiający podróżowanie w ramach Unii Europejskiej, a także przekraczanie jej granic zewnętrznych. To pierwsze w Unii Europejskiej w pełni cyfrowe pozwolenie na pobyt. Po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl, będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Pozwala on również na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.” (źródło: https://bit.ly/3zDgki8).

Dokument Diia.pl – co warto wiedzieć

Dokument Diia.pl jest dostępny poprzez aplikację mobilną mObywatel, którą można zainstalować na telefonach komórkowych z systemem Android (6.0 i nowszym) i iOS (13.0 i nowszym). SZczegółowe informacje na temat specyfiki dokumentu i możliwości korzystania z niego można znaleźć tutaj:

https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/ua

Potrzebujesz pomocy prawnej? Sprawdź naszą bazę!

Przypominamy, że w razie potrzeby w naszej wyszukiwarce -> Mapa znajdziecie ponad 150 punktów oferujących pomoc prawną (stacjonarnie – w różnych rejonach naszego kraju, a także online).