Diia.pl – elektroniczny dokument dla uchodźców z Ukrainy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kilka dni temu poinformowało, iż „Polska notyfikowała Komisji Europejskiej dokument elektroniczny dostępny dla uchodźców z Ukrainy – Diia.pl jako dokument potwierdzający ich legalny pobyt na terytorium Polski i umożliwiający podróżowanie w ramach Unii Europejskiej, a także przekraczanie jej granic zewnętrznych. To pierwsze w Unii Europejskiej w pełni cyfrowe pozwolenie na pobyt. Po oficjalnej notyfikacji dokument elektroniczny Diia.pl posiadany przez obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), odgrywa rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE. Pozwala on również na przemieszczanie się w ramach strefy Schengen przez 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.” (źródło: https://bit.ly/3zDgki8).

Dokument Diia.pl — co warto wiedzieć

Dokument Diia.pl jest dostępny poprzez aplikację mobilną mObywatel, którą można zainstalować na telefonach komórkowych z systemem Android (6.0 i nowszym) i iOS (13.0 i nowszym). Szczegółowe informacje na temat specyfiki dokumentu i możliwości korzystania z niego można znaleźć tutaj:

Potrzebujesz pomocy prawnej? Sprawdź naszą bazę!

Przypominamy, że w razie potrzeby w naszej wyszukiwarce znajdziecie ponad 150 punktów oferujących pomoc prawną (stacjonarnie — w różnych rejonach naszego kraju, a także online).