Apel ws. przedłużenie zwolnienia z nostryfikacji dla ukraińskich psychologów: list RPO do Minister Zdrowia

Wciąż monitorujemy sytuację związaną z problemem z nostryfikacją dyplomów ukraińskich psychologów i psycholożek. 18 stycznia otrzymaliśmy kolejne pismo, które Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał do nowej Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny.

Interwencja ponad 130 organizacji społecznych

24 sierpnia 2023 roku wygasło prawo, które umożliwiało socjalistom z Ukrainy świadczenie swoich usług psychologicznych w Polsce bez konieczności nostryfikacji dyplomu. W obliczu tego wydarzenia, z inicjatywy naszej fundacji ponad 130 organizacji społecznych złożyło apel do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o pilną interwencję. 

Czytaj więcej: Apel o interwencję w sprawie kryzysu w świadczeniu pomocy psychologicznej obywatelom Ukrainy (aktualizacja)

Postępy w sprawie

29 sierpnia otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź od Rzecznika Praw Obywatelskich z zapewniem, iż że nasz postulat został dostrzeżony przez ustawodawcę i uwzględniono go w nowym projekcie ustawy. 6 września Senat zadecydował o oddaleniu projektu ustawy, która obejmowała nowelizację wydłużającą prawo do wykonywania zawodu przez psychologów z Ukrainy. 14 listopada otrzymaliśmy dwa kolejne pisma od Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej na temat kolejnych postępów w sprawie tutaj: https://mapujpomoc.pl/apel-ws-przedluzenie-zwolnienia-z-nostryfikacji-dla-ukrainskich-psychologow-najnowsze-informacje-od-rpo

Prośba o rozważenie podjęcia działań legislacyjnych 

W najnowszym piśmie, które RPO kieruje do Minister Zdrowia czytamy:

[…] zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o rozważenie podjęcia działań legislacyjnych wychodzących naprzeciw dostrzeżonemu problemowi. Pragnę jednocześnie wskazać, że z uwagi na niezmiennie wysokie zapotrzebowanie w zakresie dostępu do opieki psychologicznej, wydłużenie możliwości świadczenia usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy jest zmianą wyczekiwaną przez szereg organizacji, jak również samych psychologów pochodzących z Ukrainy.

Poniżej udostępniamy pełną treść listu RPO do MInister Zdrowia i polecamy go Waszej uwadze.Mamy nadzieję, że list RPO wpłynie na szybkie postępy w sprawie. Będziemy informować o nich na bieżąco.