25 tysięcy darmowych lekcji polskiego dla 4 tysięcy dzieci z Ukrainy. Rok projektu Language Supp Ukraina   

Language Supp Ukraina, bo tak nazywa się projekt realizowany przez Fundację Nativated z finansowym wsparciem Save the Children International już rok wspiera młodych uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, w przełamaniu bariery językowej. Przez ten czas prawie 4 000 dzieci, skorzystało z bezpłatnych lekcji języka polskiego, które odbywają się za pośrednictwem platformy.  

okładka raportu Language Supp

11 lipca 2022 roku odbyły się pierwsze lekcje języka polskiego za pośrednictwem platformy Language Supp. Wtedy organizatorzy cieszyli się, że 28 lekcji odbędzie się w pierwszym tygodniu i weźmie w nich udział 70 dzieci. Dziś za pośrednictwem tej samej platformy tylko jednego dnia obywa się czasem ponad 80 lekcji dla 750 dzieci. Od początku trwania projektu przeprowadzonych zostało już prawie 25 000 godzin lekcyjnych zajęć. To pomoc na naprawdę ogromną skalę. Z okazji rocznicy powstania projektu, organizatorzy opublikowali specjalny raport, w którym dzielą się swoimi osiągnięciami, a także opowiadają co przyczyniło się do jego sukcesu. 

Fundacja Nativated – organizator projektu Language Supp Ukraina to organizacja skupiona na wdrażaniu technologii edukacyjnych w inicjatywach społecznych. Wykorzystując swoje sprawdzone rozwiązania technologiczne oraz wsparcie jednej z największych międzynarodowych organizacji pomocowych na świecie działających na rzecz dzieci – Save the Children International –  stworzyła skuteczny i skalowalny model pomagania, który może być inspiracją dla wielu innych organizacji. W efekcie tych działań powstała platforma edukacyjna, na której młode osoby uchodźcze z Ukrainy uczą się języka polskiego za darmo w formie grupowych zajęć online prowadzonych przez nauczycieli. A wszystko to po to, by ułatwić im integrację i umożliwić kontynuowanie edukacji w polskim systemie oświaty.

Dzięki swojej dostępności projekt Language Supp wzbudził ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród dzieci uchodźców i ich rodzin. Od ponad roku projekt Language Supp umożliwia dzieciom mieszkającym w odległych regionach oraz rodzinom, które w przeciwnym razie mogłyby nie mieć środków na dodatkowe lekcje języka, nawiązanie kontaktu z językiem polskim i integrację ze społeczeństwem. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu i jesteśmy przekonani, że może on przynieść długotrwałe korzyści dzieciom uchodźców mieszkającym w Polsce. – mówi Małgorzata Stodulna, Kierownik Programu Edukacyjnego w Save the Children Polska.

Ten sukces, mimo wielu wyzwań był możliwy za sprawą kilku kluczowych założeń, na które organizatorzy zdecydowali się jeszcze na początku swoich działań. 

Przede wszystkim przyczyniły się do tego świetnie przygotowane materiały edukacyjne opracowane we współpracy z profesjonalną szkołą językową. To aż 330 lekcji, na 3 różnych poziomach językowych (A1, A2, B1) i w dwóch różnych grupach wiekowych. Dzięki temu podziałowi materiały zostały skierowane do różnych grup wiekowych, dostosowując treści i metodykę do specyficznych potrzeb uczniów. Ważnym elementem materiałów jest też ich interaktywność. Nowoczesne narzędzia edukacyjne zachęcają uczniów do aktywnego udziału w lekcjach, a nauka online staje się dla nich maksymalnie efektywna i przyjemna. 

Bez zaangażowanych nauczycieli i nauczycielek, nie byłoby projektu Language Supp. To oni nawiązując relacje z podopiecznymi, wspierali nie tylko w rozwoju ich językowych zdolności, ale też w adaptacji w nowym kraju. Ich wkład i zaangażowanie potwierdzał fakt, że często uczniowie po ukończeniu kursu na danym poziomie, zapisując się na kurs na kolejnym poziomie, wybierali zajęcia prowadzone przez tego samego nauczyciela.

Dzięki otwartości na niestandardowe rozwiązania w zakresie docierania do młodych uchodźców nagrywając interaktywne, edukujące treści na TikToku i Instagramie organizatorzy trafiali do rozproszonych po całej Polsce dzieci uchodźczych z Ukrainy. Filmy w zabawny i kreatywny sposób uczą języka i edukują na temat kultury i obyczajów w Polsce, a w efekcie cieszą się ogromnym zainteresowaniem i mają łącznie setki tysięcy wyświetleń. 

Największym potwierdzeniem sukcesu Projektu jest ogromne zainteresowanie przez dzieci z Ukrainy i ich rodziny, które nie tylko nie maleje od roku, a wręcz stale rośnie. Opinie podopiecznych nie pozostawiają wątpliwości, że była to i dalej jest bardzo potrzebna inicjatywa, która pozwala młodym uchodźcom pewniej czuć się w Polsce. 

Projekt Language Supp – dalsze plany

Pierwotnie Projekt zaplanowany był do końca kwietnia 2023 roku, wtedy z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na bezpłatną naukę polskiego dla dzieci, został przedłużony o kolejne kilka miesięcy, do końca października 2023. Teraz ponownie przyglądając się potrzebom ukraińskich dzieci i młodzieży w Polsce, organizatorzy nie mówią ostatniego słowa i analizują możliwości i zasoby, by ponownie przedłużyć Projekt. 

Fundacja Nativated jako organizacja innowacyjna i otwarta na nowe rozwiązania, nie zamyka się  w sztywno określonej strukturze i bierze pod uwagę różne modele działania w przyszłości. 

Zamiast szukać w głowie pomysłów, w jaki sposób można jeszcze skuteczniej wspierać dzieci z Ukrainy w procesie integracji z polskim otoczeniem, organizatorzy zwrócili się do samego źródła i zapytali swoich podopiecznych o ich potrzeby, prosząc o wypełnienie krótkiej ankiety. Wnioski? Mimo faktu, że od inwazji na Ukrainę na pełną skalę minął już ponad rok, potrzeby młodych uchodźców wciąż są ogromne: dzieci wciąż chcą uczyć się języka polskiego za darmo;  potrzebne są kursy na nowych, do tej pory nie dostępnych u nas poziomach np. na poziomie B2, a także w nowej formie np. kursów video czy konwersatoriów z native speakerem; młodzi uchodźcy potrzebują mieć dostęp do bezpłatnej nauki języka angielskiego; wciąż wiele pozajęzykowych potrzeb pozostaje niezaspokojonych, takich jak pomoc w wyborze ścieżki edukacyjnej młodych czy wsparcie organizacyjne rodzin w codziennych sprawach jak odnalezienie w nowym mieście, urzędach czy służbie zdrowia.


Autorem artykułu jest Language Supp Ukraina.