Wzmożone kontrole na granicy polsko – niemieckiej. Spotkanie z Wojewodą Dolnośląską

W dniu 3 lipca odbyło się spotkanie online z Wojewodą Dolnośląską Anną Żabską. Spotkanie dotyczyło wprowadzanych kontroli na granicy polsko-niemieckiej, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie osób ze społeczności migranckich i mniejszościowych na Dolnym Śląsku.

Przejście graniczne

Wznowienie kontroli na granicach: polsko-niemieckiej i polsko-litewskiej

Wznowione kontrole na granicy rozpoczną się o północy z 6 na 7 lipca br. Celem jest ograniczenie nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów wjeżdżających do Polski z Niemiec i Litwy. Mimo że kontrole będą dotyczyć obydwu granic, wojewoda omówiła szczegółowo część polsko-niemiecką (swojego województwa). 
W województwie Dolnośląskim jest 17 punktów przejść granicznych, w trzech będą prowadzone kontrole (w miejscowościach: Jędrzychowice, Sieniawka, Zgorzelec), na pozostałych punktach kontrole będą realizowane przez żandarmerię wojskową oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Kontrole będą także prowadzone na przejściach kolejowych.

Powody wzmożonych kontroli granicznych

Pomimo uszczelnienia granicy z Białorusią i szczelności granicy na poziomie 98% – nielegalne ruchy znalazły nowe kanały przerzutowe przez Litwę i kraje nadbałtyckie. 
Celem kontroli jest ograniczenie napływu ludności nielegalnie przebywających na terytorium Schengen. 
Kontrole zostają wprowadzone na okres 30 dni z możliwością przedłużenia; będą przebiegać selektywnie. 
Spodziewane są działania odwetowe w tym zakresie ze strony niemieckiej (wprowadzenie kontroli dla osób przekraczających granicę z Polski do Niemiec). Na razie brak jest informacji w tym zakresie.

Wojewoda Dolnośląska, spotkanie informacyjne

Niezbędne są dokumenty

Obywatele przekraczający granicę z Niemcami i wybierający się na wakacje w obrębie Schengen muszą posiadać przy sobie niezbędne dokumenty potwierdzające legalność ich pobytu na terenie Polski. Brak dokumentów będzie skutkował utrudnionym powrotem do Polski. 
Wojewoda prosi o uwrażliwienie obywateli Ukrainy na ten aspekt. Brak dokumentów może powodować niemożliwość lub utrudnienie powrotu do Polski. Dokumenty te nie były bowiem do tej pory sprawdzanie przy przekraczaniu granicy z Niemcami. 

Uwaga na „patrole obywatelskie”!

Zwrócono uwagę na aktywność tzw. patroli obywatelskich, wprowadzających niepokój i chaos, zakłócających prowadzenie działań ze strony państwa. Patrole obywatelskie prowokują nasilenie się zachowań ksenofobicznych i rasistowskich. Zaapelowano by nie wdawać się w prowokacje. Patrole obywatelskie nie mają prawa legitymowania i zatrzymywania osoby cudzoziemskiej!
Wojewoda poprosiła o czujność i w przypadku zauważenia przekraczania granic prawa, zgłaszanie takich sytuacji poprzez numer alarmowy 112. 

Wyczulenie na dezinformację

Wojewoda zwróciła uwagę na wzmożoną dystrybucję fakenwsów w zakresie migrantów i uchodźców. Zaapelowała by nie ulegać dezinformacji i nagonce na legalnie przebywające w Polsce społeczności cudzoziemskie. 
Poproszono, aby udostępniane informacje pochodziły wyłącznie z legalnych – wiarygodnych źródeł takich jak strona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz strony Urzędów Wojewódzkich. Przypomniano, że najszybszą ścieżka zgłoszeń nielegalnych incydentów jest numer alarmowy 112. 

Rzecznik Wojewody Tomasz Jankowski zaapelował o zgłaszanie wszelkich działań wskazujących na dezinformację na adres: bp@duw.pl  – pokierowano prośbę o przesyłanie filmów, linków do mediów społecznościowych, artykułów prasowych zawierających nieprawdziwe informacje.
Wojewoda podkreśliła, iż “nasza obojętność potęguje fałsz – reagujmy stanowczo na dezinformację.

Sieć Mapuj Pomoc zaproponowała współpracę w ramach walki z fake-news poprzez wystosowanie wspólnych komunikatów oznaczonych logo województwa, sieci i chętnych członków Mapuj Pomoc. Szczegóły mają zostać omówione między biurem koordynacji Sieci a Rzecznikiem.

Apel do organizacji

Prosimy o przekazywanie informacji osobom uchodźczym i migranckim:

  1. o konieczność posiadania dokumentów potwierdzających legalny pobyt na terenie kraju, 
  2. prośba o współpracę ze służbami: strażą graniczną, policją i wojskiem
  3. zgłaszanie nielegalnych patroli obywatelskich, 
  4. zgłaszanie działań związanych z tworzeniem dezinformacji. 

Wojewoda wyraziła dyspozycyjność w kontekście organizacji kolejnych spotkań informacyjnych, po otrzymaniu takich sugestii.
Wojewoda zaapelowała o brak paniki w zakresie wzmożenia kontroli granicznych. 

Oficjalny komunikat Wojewody

Oficjalny komunikat ze strony Wojewody Dolnośląskiej, dotyczący kontroli granicznych zostanie przekazany uczestnikom spotkania w kilku wersjach językowych. 

Źródła wiarygodnych i aktualnych informacji:
1. Strona MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia
2. Strona Urzędu Województwa Dolnośląskiego: https://www.gov.pl/web/dolnoslaski-uw