Wspólny apel o podjęcie pilnych działań przez polski rząd w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa prawnego osobom uchodźczym z Ukrainy w Polsce

Wraz z dwunastoma organizacjami pozarządowymi podpisaliśmy list RIght to Protection Poland do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym apelowaliśmy wspólnie o natychmiastowe działania rządu w kwestii ochrony i bezpieczeństwa prawnego dla uchodźców z Ukrainy.

Regulacja kwestii prawnych związanych z ochroną i legalnym pobytem

Decyzja Rady Unii Europejskiej o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy jest już faktem, ale polski rząd nie podjął jeszcze działań w celu jej wdrożenia. W związku z tym, zwróciliśmy się z prośbą do Ministerstwa o pilne podjęcie działań legislacyjnych w celu uregulowania statusu prawnego pobytu osób z Ukrainy w Polsce po 4 marca 2024 r. poprzez przedłużenie obowiązujących zasad z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Mamy już pierwsze pozytywne wyniki. Jak wynika z odpowiedzi ministerstwa, którą otrzymaliśmy w zeszły czwartek, obecnie trwają prace nad zmianami w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, która reguluje kwestie związane z ochroną i legalnym pobytem. Planowane modyfikacje obejmują m.in. przedłużenie tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy na terenie Polski. Ministerstwo zapewniło, że nasze pismo jest traktowane jako ważny element dialogu społecznego, a zawarte w nim opinie i pozostałe postulaty będą dokładnie przeanalizowane.

Nasze cele

Zależy nam na tym, aby nowe przepisy uwzględniały różnorodne sytuacje, zwłaszcza osób szczególnie narażonych na wykluczenie, takich jak osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami czy samotne matki. Działamy również w kierunku „strategii wyjścia” z tymczasowej ochrony, tak aby osoby z Ukrainy w Polsce mogły planować swoją przyszłość bez zbędnego stresu także po 2025 r. Mamy nadzieję, że uda nam się również uzyskać informacje dotyczące przyszłych regulacji w zakresie przedłużenia świadczeń socjalnych dla obecnie przebywających w Polsce Ukraińców z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Trzymajcie kciuki za nasze działania rzecznicze. Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie skutecznie działać, aby zapewnić pomoc i bezpieczeństwo osobom uchodźczym z Ukrainy w Polsce.

Sprawdź pełną treść apelu!