Spotkanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego poświęcone wzajemnemu uczeniu się i wzmacnianiu koordynacji – podsumowanie, 17-19 lutego 2025 r.

W dniach 17-19 lutego 2025 roku zespół Mapuj Pomoc wziął udział w trzydniowym spotkaniu: Na dłuższą metę. Spotkanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego poświęcone wzajemnemu uczeniu się i wzmocnieniu koordynacji”. Mieliśmy okazję nawiązać i wzmocnić relacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych działającymi przy NGO Forum „Razem”. Porozmawialiśmy także z działaczami nieformalnych grup na rzecz osób imigranckich i uchodźczych. Wydarzenie miało charakter warsztatowy, a udział w nim wzięło ponad 40 reprezentantów organizacji.

Kierunki rozwoju organizacji pozarządowych

W pierwszym dniu miała miejsce sesja, podczas której podsumowaliśmy rok 2024 w kontekście działań sektora pozarządowego. W szczególności nasza uwaga skupiła się na takich aspektach jak:

  • włączanie migrantów w działania NGO
  • wzmacnianie lokalnych społeczności
  • rozwój sieci współpracy
  • nowe fundacje i ich inicjatywy
  • kluczowe spotkania międzysektorowe
  • podnoszenie kompetencji pracowników
  • strategie projektowe
  • społeczne podejście do kryzysu migracyjnego
  • budowanie rzetelnej narracji o pomocy humanitarnej.

W kolejnym dniu skupiliśmy się na kierunkach rozwoju organizacji pozarządowych, w grupach tematycznych zidentyfikowaliśmy kluczowe obszary takie jak: regulacje migracyjne, polaryzacja, działania lokalne, grupy wrażliwe i przedsiębiorczość.

Uczestnicy mieli okazję by wymienić się radami na temat efektywnej koordynacji oraz podzielić się aktualnymi wyzwaniami związanymi z migracją w sektorze pozarządowym, co pogłębiło zaufanie i rozwinęło kulturę pracy w sieci. 

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od prezentacji wniosków i rekomendacji z prac w grupach roboczych: ds. rzecznictwa, ds. rynku pracy, ds. narracji oraz ds. zarządzania kryzysowego. Wspólnie podjęliśmy problematykę rezyliencji sektora – na poziomie jednostki, organizacji oraz systemu.

W wydarzeniu wzięli udział wyłącznie przedstawiciele trzeciego sektora. Uczestnikami były organizacje działające w Sieci Mapuj Pomoc oraz NGO Forum „Razem”.

Raport ze spotkania

Dziękujemy NGO Forum „Razem” za zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania! Mogliśmy zacieśnić więzi z reprezentantami organizacji pozarządowych a także opowiedzieć o Sieci Mapuj Pomoc. Było to ostatnie spotkanie plenarne dla organizacji działających przy NGO Forum „Razem”.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym to trzydniowe wydarzenie, w którym znajdziecie m.in. wypracowane podczas warsztatów rekomendacje:

  1. Grupy Roboczej ds. rzecznictwa
  2. Grupy Roboczej ds. rynku pracy
  3. Grupy Roboczej ds. narracji
  4. Grupy Roboczej ds. zarządzania kryzysowego.

Jeśli chcesz włączyć się w działania Grup Roboczych zarejestruj się w Sieci Mapuj Pomoc.

UWAGA! Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego odbędzie się już 13 marca!

/zdjęcia wykonał Mikołaj Bakhur. Serdecznie dziękujemy!/