W dniach 17-19 lutego 2025 roku zespół Mapuj Pomoc wziął udział w trzydniowym spotkaniu: „Na dłuższą metę. Spotkanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego poświęcone wzajemnemu uczeniu się i wzmocnieniu koordynacji”. Mieliśmy okazję nawiązać i wzmocnić relacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych działającymi przy NGO Forum „Razem”. Porozmawialiśmy także z działaczami nieformalnych grup na rzecz osób imigranckich i uchodźczych. Wydarzenie miało charakter warsztatowy, a udział w nim wzięło ponad 40 reprezentantów organizacji.

Kierunki rozwoju organizacji pozarządowych
W pierwszym dniu miała miejsce sesja, podczas której podsumowaliśmy rok 2024 w kontekście działań sektora pozarządowego. W szczególności nasza uwaga skupiła się na takich aspektach jak:
- włączanie migrantów w działania NGO
- wzmacnianie lokalnych społeczności
- rozwój sieci współpracy
- nowe fundacje i ich inicjatywy
- kluczowe spotkania międzysektorowe
- podnoszenie kompetencji pracowników
- strategie projektowe
- społeczne podejście do kryzysu migracyjnego
- budowanie rzetelnej narracji o pomocy humanitarnej.
W kolejnym dniu skupiliśmy się na kierunkach rozwoju organizacji pozarządowych, w grupach tematycznych zidentyfikowaliśmy kluczowe obszary takie jak: regulacje migracyjne, polaryzacja, działania lokalne, grupy wrażliwe i przedsiębiorczość.
Uczestnicy mieli okazję by wymienić się radami na temat efektywnej koordynacji oraz podzielić się aktualnymi wyzwaniami związanymi z migracją w sektorze pozarządowym, co pogłębiło zaufanie i rozwinęło kulturę pracy w sieci.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od prezentacji wniosków i rekomendacji z prac w grupach roboczych: ds. rzecznictwa, ds. rynku pracy, ds. narracji oraz ds. zarządzania kryzysowego. Wspólnie podjęliśmy problematykę rezyliencji sektora – na poziomie jednostki, organizacji oraz systemu.
W wydarzeniu wzięli udział wyłącznie przedstawiciele trzeciego sektora. Uczestnikami były organizacje działające w Sieci Mapuj Pomoc oraz NGO Forum „Razem”.
Raport ze spotkania
Dziękujemy NGO Forum „Razem” za zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania! Mogliśmy zacieśnić więzi z reprezentantami organizacji pozarządowych a także opowiedzieć o Sieci Mapuj Pomoc. Było to ostatnie spotkanie plenarne dla organizacji działających przy NGO Forum „Razem”.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym to trzydniowe wydarzenie, w którym znajdziecie m.in. wypracowane podczas warsztatów rekomendacje:
- Grupy Roboczej ds. rzecznictwa
- Grupy Roboczej ds. rynku pracy
- Grupy Roboczej ds. narracji
- Grupy Roboczej ds. zarządzania kryzysowego.
Jeśli chcesz włączyć się w działania Grup Roboczych zarejestruj się w Sieci Mapuj Pomoc.
UWAGA! Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego odbędzie się już 13 marca!
/zdjęcia wykonał Mikołaj Bakhur. Serdecznie dziękujemy!/
