Rola NGO we wzmacnianiu odporności i reakcji na kryzysy – Pierwsza Narada Wojewódzka w Poznaniu

W dniu 9 kwietnia 2026 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyła się pierwsza międzysektorowa Narada Wojewódzka, współorganizowana przez Fundację Akceptacja i Fundację To Proste w ramach działań Sieci Mapuj Pomoc, przy współpracy z Wielkopolską Radą Pożytku Publicznego. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Monika Miłowska przemawia podczas Narady w Poznaniu, kwiecień 2026 r.

Cel międzysektorowej Narady Wojewódzkiej

Celem Narady było przedstawienie rekomendacji dotyczących budowania odporności społecznej, wypracowanie regionalnych pomysłów wdrożeniowych oraz rozpoczęcie dialogu z władzami samorządowymi i wojewodą o współpracy w sytuacjach kryzysowych.

Narada Wojewódzka to kontynuacja działań zapoczątkowanych w lutym 2026 r. na Naradzie o odporności społecznej – dwudniowym spotkaniu międzysektorowym, podczas którego zaprezentowaliśmy wypracowane przez grupę roboczą ds. zarządzania kryzysowego Sieci Mapuj Pomoc rekomendacje systemowe “Lekcje z Kryzysu”. Rekomendacje te powstały na bazie doświadczeń ponad 60 organizacji pomocowych realizujących działania podczas kryzysów (m.in. uchodźczego i powodziowego). 

Do czasu powstania dokumentu brakowało kompleksowej publikacji podsumowującej doświadczenia, wiedzę, standardy i dobre praktyki organizacji pozarządowych w odpowiedzi na kryzys. Narady wojewódzkie mają na celu zwiększenie zasięgu wypracowanych rozwiązań na poziomie regionalnym, wśród organizacji pełniących rolę społecznych liderów i pracowników administracji.

Przebieg Narady

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: warsztatową, dedykowaną przede wszystkim lokalnym NGO oraz oficjalną, obejmującą prezentację rekomendacji sektorowych, wypowiedzi lokalnej administracji oraz omówienie proponowanych ścieżek wdrażania.  

W części warsztatowej, osoby uczestniczące zostały podzielone na 3 stoliki, w ramach których zastanawiały się nad różnymi aspektami włączenia organizacji pozarządowych w regionalny system zarządzania kryzysowego:

  1. Umocowanie organizacji społecznych w systemie zarządzania kryzysowego: Jak budować współpracę między samorządami i organizacjami?
  2. Koordynacja komunikacji publicznej w czasie kryzysu: Jak przeciwdziałać dezinformacji i zapewnić spójny przekaz?
  3. Wolontariat kryzysowy: Jak lepiej organizować i identyfikować wolontariuszy w czasie kryzysów?

W drugiej części warsztatu, efekty pracy grup dyskutowane były na forum, również z udziałem reprezentantów regionalnych instytucji. 

Grupy zwróciły uwagę na trudności, z którymi spotyka się aktualnie sektor pozarządowy, m.in.: 

  • Brak informacji o regionalnych zasobach i skali możliwego wsparcia
  • Prawne ograniczenia dostępu do informacji w publicznym systemie zarządzania kryzysowego i brak procedur kryzysowych umożliwiających szybki dostęp w nagłych sytuacjach
  • Brak instytucjonalnego wsparcia i narzędzi pozwalających na koordynację i planowanie logistyczne działań między samymi NGO oraz między NGO a instytucjami publicznymi
  • Brak szybkiej ścieżki finansowania działań w odpowiedzi na kryzys
  • Brak edukacji na temat odporności społecznej i zarządzania kryzysem
  • Brak rozwiązań związanych z koordynacją i weryfikacją wolontariuszy
  • Brak ścieżki pozwalającej na sprawne sformalizowanie współpracy NGO z władzami regionalnymi
  • Brak standardów pracy z grupami wrażliwymi

Przeczytaj: „Lekcje z kryzysu – praktyczny poradnik dla samorządów, lokalnych liderów i organizacji społecznych”

Uczestnicy grup zwrócili uwagę na potrzeby, z którymi spotyka się aktualnie sektor pozarządowy, m.in.: 

  • Spójny, międzysektorowy system wymiany informacji o zasobach (np.magazynowych)  i infrastrukturze ochrony ludności
  • Dedykowany fundusz na działania kryzysowe, umożliwiający szybką wypłatę środków na pomoc udzielaną przez NGO
  • Stworzenie stanowiska koordynatora/ki współpracy międzysektorowej na poziomie wojewódzkim – pośrednika pomiędzy urzędem a NGO
  • Przewodnik — drogowskaz „Jak działać w sytuacji kryzysu” dla inicjatyw oddolnych, poradnik zachowania + aktywna edukacja
  • Rzetelny regionalny portal komunikacyjno-informacyjny pozwalający na szerokie rozpowszechnianie komunikatów w sytuacjach kryzysowych
  • Dopasowanie komunikatów do różnych grup narażonych na wykluczenie
  • Utworzenie regionalnych centrów NGO i wolontariatu, których zadaniem byłoby mapowanie zasobów i przydzielanie wolontariuszy do pomocy w sytuacji kryzysowej
  • Współpraca z biznesem, wprowadzenie narzędzi zachęcających przedsiębiorców do wspierania organizacji pozarządowych.

Międzysektorowy charakter wydarzenia

W Naradzie wzięły udział osoby reprezentujące: regionalne i ogólnopolskie organizacje pozarządowe, Ochotniczą Straż Pożarną, Związek Harcerstwa Polskiego, Wielkopolską Radę Kobiet, Radę Miasta Poznania, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wlkp., Wielkopolską Radę Działalności Pożytku Publicznego, Komitet monitorujący Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, Centrum Interwencji Kryzysowej, Urząd Miasta Poznania, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Zespół Zarządzania Kryzysowego powiatu poznańskiego, wielu departamentów Urzędu Marszałkowskiego woj. Wielkopolskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu, Związek Miast Polskich, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Starostwo Powiatowe.

Gośćmi specjalnymi byli Pan Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak oraz Pani Wojewoda Województwa Wielkopolskiego, Agata Sobczyk.

Dowiedz się więcej o grupie roboczej ds. zarządzania kryzysowego: https://mapujpomoc.pl/zarzadzanie-kryzysowe/

Podsumowanie

Pierwsza międzysektorowa Narada Wojewódzka w Wielkopolsce pokazała, jak ważne jest tworzenie stałej przestrzeni rozmowy między organizacjami społecznymi, samorządem, administracją publiczną i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za reagowanie kryzysowe. Spotkanie pozwoliło nie tylko przedstawić rekomendacje wypracowane przez Sieć Mapuj Pomoc, ale także zebrać regionalne doświadczenia, potrzeby i propozycje rozwiązań dotyczących m.in. komunikacji w kryzysie, wolontariatu, finansowania działań pomocowych oraz formalnego włączania NGO w system zarządzania kryzysowego. 

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym za zaangażowanie, otwartość i gotowość do dzielenia się wiedzą. Liczymy, że Narada stanie się początkiem dalszego dialogu i kontynuacji rozmów w województwie wielkopolskim — tak, aby wypracowane wnioski mogły przełożyć się na konkretne mechanizmy współpracy i lepsze przygotowanie regionu na przyszłe sytuacje kryzysowe.

Działania rzecznicze realizowane są przez Fundację To Proste (Sieć Mapuj Pomoc) przy wsparciu IOM Poland. Dziękujemy!

IOM Poland logotyp