Praca grup roboczych przy Sieci Mapuj Pomoc

Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów społecznych, angażując różne grupy ludzi w działania mające na celu poprawę jakości życia. Jednym z ważnych elementów działalności sektora NGO jest prowadzenie grup roboczych, stanowiących przestrzeń do współpracy dla organizacji, niezależnych ekspertów, wolontariuszy oraz innych interesariuszy.
Praca grup często koncentruje się na rozwiązywaniu konkretnych problemów społecznych, wypracowywaniu rekomendacji politycznych czy też organizowaniu działań edukacyjnych. Grupy robocze pozwalają na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby społeczne, angażując lokalne społeczności, decydentów oraz organizacje międzynarodowe w procesy decyzyjne i działania na rzecz wspólnego dobra.

W lutym br. rozpoczęliśmy proces oficjalnej rejestracji organizacji do Sieci Mapuj Pomoc. Dołączając do Sieci, jako Członek Sieci lub Obserwator organizacja może włączyć się w prace prowadzonych przy Sieci trzech grup roboczych:

  1. Grupa Robocza ds. Zarządzania Kryzysowego
  2. Grupa Robocza ds. Rzecznictwa
  3. Grupa Robocza ds. Przeciwdziałania Dezinformacji

Do pracy w grupie roboczej organizacja oddelegować może wybraną liczbę członków zespołu. Każdy z nich wymaga jednak zarejestrowania w Sieci jako przedstawiciel organizacji.
Organizacja może pokierować swojego reprezentanta do dowolnej liczby grup roboczych. Nie jest to także działanie wymagane, a dobrowolne.

Spotkania Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego

W dniu 13 marca 2025 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego. Zgłosiło się do niej 52 przedstawicieli organizacji (stan na 13.03.2025), uczestniczyło: 16 osób. Spotkanie poprowadziły: Monika Miłowska oraz Monika Korowajczyk-Sujkowska z IOM Polska. 
Rozmawialiśmy o fundamentach pracy Grupy: o koncepcji przygotowania podręcznika, który to stanowi cel prac grupy na najbliższe miesiące (marzec – grudzień 2025 r.), o zasadach współdziałania oraz o celach i treści podręcznika.
Zaproponowano roboczy tytuł publikacji: Lekcje z kryzysu: Najlepsze praktyki i rekomendacje sektora NGO w zakresie pomocy w kryzysie humanitarnym.
Podręcznik powstaje w modelu Creative Commons (otwarte prawa dostępu).
Za redakcję i współpracę merytoryczną odpowiadają:

  • Piotr Kołodziej, Save the Children, Humanitarian Leadership Academy
  • Monika Korowajczyk-Sujkowska, IOM Polska 
  • Monika Miłowska, Fundacja To Proste / Mapuj Pomoc
  • oraz liderzy poszczególnych grup tematycznych.

Grupa Redakcyjna zaproponowała roboczy spis treści – zapraszając uczestników spotkania do dyskusji. Podczas spotkania zebrano także uwagi i sugestie od uczestników. Omówiono również strukturę publikacji, kwestie organizacyjne oraz pierwsze zadania Grupy. 
Spotkanie zakończyło się wstępną deklaracją organizacji członkowskich grupy o podjęciu się pracy w konkretnej podgrupie roboczo-tematycznej.

Szczegóły drugiego spotkania grupy

W kolejnym spotkaniu, które miało miejsce 27.03.2025 r. udział wzięło 26 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Na początku przypomniano koncepcję powstawania podręcznika, nazwiska redaktorów merytorycznych, omówiono poszczególne etapy działań, wspomniano o złożonych przez organizacje rekomendacjach. Wyłoniono 15 podgrup tematycznych, w ramach których będą pracowali zgłoszeni reprezentanci organizacji. 
Przybliżono szczegóły związane z utworzeniem podgrup: ich liczebność, nazwy organizacji będących liderami podgrup, nazwiska osób moderujących spotkania. 

Plan pracy grupy

Planowana jest organizacja jednego spotkania w miesiącu dla wszystkich uczestników Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego, a także facylitatorek grup tematycznych oraz redaktorów merytorycznych wypracowanej przez grupę publikacji. 
Spotkania podgrup tematycznych będą się odbywać raz w miesiącu w okresie marzec-listopad 2025 roku.

Najbliższe spotkanie całej grupy odbędzie się 24 kwietnia o godz. 10:00 na platformie Zoom.

Praca pozostałych grup roboczych

Przy Sieci Mapuj Pomoc powołano także Grupę Roboczą ds. Rzecznictwa. Zgłosiło się do niej ponad 70 przedstawicieli sektora NGO. Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się 8 kwietnia, wtedy też wspólnie z organizacjami ustalane będą zasady i cele pracy grupy, zgodnie ze zgłoszonymi obszarami.
Praca tej grupy będzie także kontynuacją działań Grupy Roboczej ds. Rzecznictwa (AWG – Advocacy Working Group) prowadzonej przy NGO Forum RAZEM.

Trzecią grupą powołaną przy Sieci Mapuj Pomoc jest Grupa Robocza ds. Przeciwdziałania Dezinformacji. Jej pierwsze spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 10:00.
Swoją chęć udziału do prac w tej grupie zgłosiło blisko 30 reprezentantów organizacji.
W najbliższym terminie ustalane będą zasady oraz obszary pracy grupy.

UWAGA! Do pracy w grupach roboczych można dołączyć w dowolnym okresie roku.
Zapraszamy serdecznie.

Chcesz dołączyć do pracy w Grupie Roboczej? Dołącz do Sieci Mapuj Pomoc i wybierz interesującą Cię grupę lub daj nam znać drogą mailową: mapujpomoc@toproste.org