Notatka ze Spotkania Sieci 4.03.2025 r.: Współpraca międzysektorowa i Grupa Robocza ds. Zarządzania Kryzysowego

W spotkaniu Sieci uczestniczyło 25 przedstawicieli organizacji. Skupiliśmy się na zagadnieniach współpracy międzysektorowej, pracy Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego oraz koncepcji podręcznika dobrych praktyk pomocy humanitarnej. Gościliśmy Pawła Figurskiego z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Urzędu Miejskiego w Koninie, poznając doświadczenia współpracy przy działaniach kryzysowych Urzędu Miejskiego w Koninie z organizacjami pozarządowymi.

praca grupy roboczej

Współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi

Paweł Figurski podkreślał, jak ważna jest współpraca samorządu i NGO w zakresie pomocy i wspierania potrzebujących, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Zwrócił uwagę, iż w Koninie działa niewielka liczba organizacji, nie mają one w pełni sformalizowanych działań, co jest barierą w nawiązywaniu szerszej współpracy. Podkreślił, iż samorządy są otwarte na wspólne działania z organizacjami pozarządowymi – warunkiem koniecznym jest profesjonalizacja partnerów z sektora pozarządowego.

Problematyczną sytuacją jest falowość i spontaniczność pomocy – uniemożliwiają one określanie istniejących zasobów organizacji – w tym ograniczeń prawnych i organizacyjnych. Najłatwiej budować jest relacje i porozumienie ze zorganizowanymi jednostkami, także w kontekście oczekiwań i zobowiązań.

Z perspektywy przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Koninie:

1. Wyzwaniem pozostaje współpraca z trzecim sektorem i zorganizowanie wsparcia dla osób niepełnosprawnych (niezbędne jest wsparcie organizacji komunikujących się w języku migowym).

2. Dostrzegalny jest potencjał młodzieżowych drużyn ratowniczych, które mogą stanowić wartościowy element współpracy, zapewniający rozwój i wzmocnienie systemu wsparcia.

3. Coraz więcej organizacji zgłasza się do Urzędu z zapytaniem o współpracę, ważne jest jednak by organizacje zgłaszały się z konkretną ofertą i koncepcją na działania (jest to podstawą do prowadzenia rozmów i określenia przestrzeni współpracy). 

4. Zwrócono uwagę na konieczność integrowania się organizacji między sobą.

Koncepcja pracy Grupy Roboczej

Drugą część spotkania poświęciliśmy na zaprezentowanie koncepcji pracy Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego oraz podręcznika obejmującego najlepsze praktyki pomocy humanitarnej. Do jego przygotowania Mapuj Pomoc pragnie zaprosić, jak największą liczbę praktyków – zestawiając doświadczenia pomocy humanitarnej przy odpowiedzi Ukraińskiej oraz przy powodzi.

Kluczowe aspekty przygotowania podręcznika

  • Wszystkie organizacje oraz reprezentanci organizacji będą równoważnymi partnerami publikacji
  • Publikacja przygotowywana będzie na bazie koncepcji otwartych praw dostępu
  • Podręcznik skupi się na reagowaniu w kryzysie, uwzględni dobre i złe praktyki NGO, lessons learned oraz rekomendacje
  • Wszystkie zaangażowane w prace organizacje będą równoprawnymi partnerami
  • Poinformowano o składzie redakcji merytorycznej
  • Przybliżono organizacjom koncepcję pracy Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego
  • Fundamentem procesu przygotowanie podręcznika jest działalność Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego, która to pełni funkcję koordynacyjną i zapewnia merytoryczną spójność podejmowanych działań
  • Przybliżono koncepcję spotkań grup tematycznych, podczas których będzie gromadzona wiedza ekspercka; będą to cykle spotkań w okresie III-VIII 2025 r. z udziałem 4–12 ekspertów w poszczególnych obszarach tematycznych
  • Zebrane treści poddawane będą procesowi analizy i redakcji zespołu redakcyjnego w skład, którego wchodzą eksperci Pomocy humanitarnej wyłonieni przez Biuro Koordynacji Sieci Mapuj Pomoc oraz Grupę Roboczą.

Więcej szczegółów (prezentacja) zostanie udostępnionych bezpośrednio członkom Grupy Roboczej.

Chcesz dołączyć do Grupy Roboczej?

Informacje dodatkowe

  • Organizacje zgłosiły zainteresowanie utworzeniem grupy roboczej dotyczącej rynku pracy
  • Informujemy, że w pracach Grupy Roboczej może uczestniczyć kilku reprezentantów jednej organizacji
  • UWAGA! Przedstawicieli organizacji, którzy zgłosili się do Grupy Roboczej ds. Zarządzania Kryzysowego zapraszamy na pierwsze spotkanie robocze, które odbędzie się 13 marca o godz. 10:00 na platformie Zoom.

Kolejne spotkanie Sieci Mapuj Pomoc odbędzie się 25 marca.