Lato w mieście – wydarzenia dla dzieci z Ukrainy we Wrocławiu i Poznaniu

Letnie wakacje w Polsce powoli nabierają rozpędu i potrwają do 31 sierpnia. Poniżej przygotowaliśmy kolejne zestawienie różnorodnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży z Ukrainy – tym razem tych organizowanych we Wrocławiu i Poznaniu. Organizacje pozarządowe zapraszają m.in. na półkolonie, warsztaty, wycieczki i zabawy, które pomogą najmłodszym oraz nastolatkom w integracji i adaptacji z lokalną społecznością, polskimi koleżankami i kolegami.

Jeśli interesują Was inicjatywy wakacyjne z innych regionów Polski lub szukacie innych form wsparcia (np. pomocy psychologicznej, wsparcia edukacyjnego czy prawnego), zachęcamy do przeglądania naszej interaktywnej mapy.

Półkolonie, pikniki i zabawy dla dzieci z Ukrainy we Wrocławiu

Lato w mieście wydarzenia dla dzieci z Ukrainy we Wrocławiu i Poznaniu

Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej – znajduje się przy ulicy Braniborskiej 40 i jest jednym z kilku punktów w Polsce, których operatorem jest UNHCR we współpracy z innymi organizacjami. Miejsce Otwarte oferuje w tygodniu kącik zabaw dla dzieci w godzinach 9.00-17.00. We wtorki młodzież może skorzystać z lekcji języka polskiego, a w czwartki organizowane są tematyczne warsztaty dla dzieci. W ramach czwartkowych zajęć w lipcu dzieci uczyły się robić pamiętniki, brokatowe słoiczki oraz maskotki. Na ostatni czwartek lipca zaplanowano warsztaty z robienia masek. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej – zajmuje się działalnością w obszarze rozwoju i edukacji społeczności zagrożonych wykluczeniem, w tym aktywizacją kobiet i projektami edukacyjno-wychowawczo-charytatywnymi na rzecz dzieci i młodzieży. W sierpniu stowarzyszenie organizuje Letnie Pikniki związane tematycznie z różnymi dziedzinami Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie to cykl 5 spotkań dla dzieci od 7 do 12 lat. Główną atrakcją pikników będą trzygodzinne warsztaty tematyczne, organizatorzy zapowiadają też dodatkowe atrakcje, takie jak zajęcia cyrkowe czy taneczne.

Terminy sierpniowych spotkań dla dzieci

  • 2 sierpnia, Wydział Nauk Biologicznych – gra terenowa w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, która pomoże uczestnikom w odkrywaniu gatunków roślin i poznanie wszystkich działów ogrodu. 
  • 3 sierpnia, Wydział Chemii – podczas warsztatów dzieci będą miały okazję poznać chemię podczas samodzielnie wykonywanych eksperymentów. Dzięki temu wiedza zdobyta podczas warsztatów będzie łatwiejsza do zapamiętania, a także ułatwi dzieciom zrozumienie otaczającego nas świata.
  • 9 sierpnia, Wydział Matematyki i Informatyki – głównym tematem interesujące będą zagadki logiczne i matematyczne. 
  • 10 sierpnia, Wydział Filologiczny – tematem pikniku będą polscy Nobliści w dziedzinie literatury. 
  • 11 sierpnia, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych – warsztaty będą dotyczyły sztuki miejskiej i wielokulturowości we Wrocławiu. Uczestniczy będą wraz z animatorami rozwiązywać zagadki związane z bogactwem kulturowym Wrocławia. 

Ze względu na swoją tematykę, pikniki będą się odbywać w różnych miejscach Wrocławia. Chęć uczestnictwa należy potwierdzić rejestracją na stronach wydarzeń. Szczegóły znajdziesz na stronie stowarzyszenia w zakładce eventy (tutaj). 

Centrum Społeczności Lutheran World Federation – organizuje codzienne zajęcia dla dzieci i młodzieży w tym także w wakacje, wszystkie są bezpłatne. Centrum zorganizowało przedpołudniowy obóz dla dzieci i dodatkowo, w tygodniu oferuje popołudniowe warsztaty dla najmłodszych, którzy nie biorą udziału w obozie. Na obydwie inicjatywy konieczna jest uprzednia rejestracja. Szczegółowe plany na każdy tydzień znajdziesz tutaj.

Centrum Rozwoju i Pomocy „Razom” – organizuje od 1 czerwca do 31 sierpnia odpłatne półkolonie dla dzieci od 5 do 12 lat. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Centrum, zajęcia będą organizowane według tygodni tematycznych. Na uczestników czekają warsztaty teatralne, kulinarne oraz kreatywne. Półkolonie mogą też być okazją dla dodatkowej nauki angielskiego, matematyki, ukraińskiego i polskiego. Przewidywane są także wycieczki i spacery. Więcej informacji na stronie Centrum (tutaj).

Wrocław dla ukraińskich nastolatków: rozwój osobisty i kreatywność

Lato w mieście – wydarzenia dla dzieci z Ukrainy we Wrocławiu i Poznaniu

Fundacja Kalejdoskop Kultur – organizuje Teen Space w Miejscu Otwartym przy Braniborskiej 40 dla młodzieży w wieku od 11 do 16 lat. Teen Space to cykl bezpłatnych spotkań z psychologiem, podczas których nastolatkowie będą rozmawiać na takie tematy jak: adaptacja w nowym miejscu, plany i marzenia, komunikacja bezkonfliktowa czy jak wybrać odpowiedni zawód. Dalsze informacje dostępne są na stronie Fundacji (tutaj).

Przejście Dialogu – poprowadzi od 19 lipca do 23 sierpnia cykl otwarty dla wszystkich dzieci powyżej 12 roku życia, które chcą nauczyć się tworzyć komiksy. Zajęcia będą się odbywać co środę o 16.00. W ich ramach uczestnicy będą poznawać język komiksu, to jakie znaczenie i symbolikę mają kolory, jak tworzyć dialogi, postacie i fabułę opowieści. Przede wszystkim organizatorzy zapowiadają dobrą zabawę przy wielu kreatywnych ćwiczeniach takich jak inscenizowanie scen. Co istotne, uczestnicy nie muszą umieć rysować, by dobrze się bawić! Zajęcia są bezpłatne, jednakże obowiązują zapisy. Szczegóły warsztatów i zapisy znajdziesz tutaj.

Poznań: warsztaty literackie i plastyczne dla dzieci z Ukrainy

Centrum Adaptacyjne Bilingwo – organizuje odpłatne półkolonie dla dzieci z Ukrainy od 7 do 13 lat. Półkolonie odbywają się w turnusach od poniedziałku do piątku. W programie obozu organizatorzy przewidują wycieczki, które pozwolą uczestnikom odkryć ciekawe miejsca w Poznaniu, ale także warsztaty kulinarne, zajęcia z robienia bransoletek, malowania koszulek i sesje grania w planszówki. Dalsze informacje, zdjęcia z poprzednich turnusów oraz formularz rejestracyjny dostępne są na profilu Centrum (tutaj). 

Stowarzyszenie Lepszy Świat – w ramach projektu współfinansowanego przez Oxfam prowadzi lekcje polskiego w poniedziałki i środy dla młodzieży, a we wtorki i czwartki dla dzieci. Lekcje w Lepszym Świecie to okazja, by nauczyć się praktycznej komunikacji w bezpiecznej atmosferze. Zajęcia są bezpłatne, a zapisy przyjmowane są mailowo. Więcej informacji na Facebooku Lepszego Świata (tutaj).

Szlachetny Sygnał – zaprasza dzieci wszystkich narodowości do udziału w programie letnim. Szlachetny Sygnał jest grupą działającą na osiedlu Wichrowe Wzgórze. Do 11 sierpnia organizuje zajęcia dla dzieci od 6 do 11 lat, a do 28 lipca zajęcia dla młodzieży z grupy wiekowej 12-15 lat. Proponowane wydarzenia mają charakter religijny, ale dzieci spędzają też czas na aktywności sportowej i artystycznej. Zajęcia kosztują 25 złotych tygodniowo. Cena obejmuje również wyżywienie i zakup materiałów. Równocześnie Szlachetny Sygnał prowadzi program dla młodzieży od 15 roku życia, która chce być mentorami dla młodszych dzieci. Na zajęcia trzeba się rejestrować, szczegóły dostępne są tutaj.

Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzont – organizuje międzykulturowe zajęcia wakacyjne dla dzieci w dniach 17-21 lipca. Podczas zajęć zatytułowanych „Mali odkrywcy kultur na Łazarzu!” dzieci będą rozwijać umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, poszerzać świadomość środowiskową i swoją wrażliwość na sztukę. Zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla dzieci od 7 do 12 lat. W programie organizatorzy przewidują wycieczki, zajęcia programowe i zabawy. Zapisy dostępne na stronie wydarzenia tutaj

Kursy językowe i zajęcia dla młodzieży z Ukrainy w Poznaniu

Lato w mieście – wydarzenia dla dzieci z Ukrainy

Centrum „Spilno” UNICEF – to punkt integracji dla dzieci i dorosłych przy ulicy Bukowskiej 27/29. Centrum organizuje wiele różnorodnych zajęć dla dzieci z różnych grup wiekowych. Na przykład w lipcu Centrum oferuje lekcje angielskiego, ale także kurs „Szkoła modelek”, zajęcia z fotografii, ogrodnictwa i szkołę magii. Starsze dzieci mogą zapoznać się ze sztuczną inteligencją lub skorzystać z treningu asertywności. Więcej informacji dostępnych na stronie Centrum (tutaj).

Migrant Info Point – oferuje bezpłatne zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy od 12 do 17 lat. Młodzież zostanie podzielona na dwie grupy wiekowe 12-14 i 15-17 lat, a każde spotkanie będzie składało się z lekcji polskiego oraz poznawania Poznania poprzez wspólne wyjścia do ciekawych miejsc. Więcej szczegółów i zapisy: tutaj.

Przegląda interaktywną mapę pomocy i twórz indywidualne listy

Na koniec ponownie zachęcamy do korzystania z naszej bezpłatnej i ogólnodostępnej mapy pomocy . Znajdziecie tam ponad 1500 różnorodnych inicjatyw skierowanych do osób uchodźczych z Ukrainy. Wystarczy, że wybierzecie konkretny region kraju (województwo lub miasto) oraz interesującą was kategorię. Dostępne są zarówno formy wsparcia online, jak również te prowadzone stacjonarne. Polecamy korzystanie z jednej z naszej nowej funkcjonalności, która pozwala na tworzenie indywidualnych list punktów pomocowych. Można je wygodnie udostępniać online, pobierać i drukować.

Mapuj Pomoc tworzenie list screen

Śledźcie także nasze profile w social mediach (FacebookInstagram), gdzie na bieżąco informujemy o ciekawych i wartościowych inicjatywach dla osób uchodźczych z Ukrainy.