Lato w mieście – wydarzenia dla dzieci z Ukrainy w Krakowie i Warszawie

Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie najciekawszych wydarzeń organizowanych w okresie wakacyjnym w Krakowie oraz Warszawie i skierowanych do dzieci oraz młodzieży z Ukrainy.

Wakacje (inaczej ferie letnie) dla dzieci w wieku szkolnym rozpoczęły się 24 czerwca i potrwają do 31 sierpnia. Półkolonie, zajęcia kulturalne i inne aktywności proponowane przez organizacje pozarządowe i instytucje kultury mogą być świetną okazją do tego, aby Wasze pociechy nie tylko zgłębiły swoje pasje czy zdobyły nowe umiejętności, ale także nawiązała bliższe relacje ze swoimi rówieśnikami. Gry i zabawy to świetna okazja do integracji, więc gorąco zachęcamy do korzystania z poniższych propozycji dostępnych wydarzeń!

bawiące się dzieci na łące

Wydarzenia i programy wakacyjne dla dzieci z Ukrainy w Warszawie

Terminal Kultury Gocław mieszczący się w dzielnicy Warszawy Praga-Południe oferuje zajęcia plastyczne w formie pojedynczych zajęć i krótkich turnusów. Jednym z nich jest Art. Combo, gdzie dzieci podczas serii porannych spotkań mają okazję poznać podstawy grafiki i ilustracji cyfrowej. Najmłodsi uczą się też podstaw pracy aktorskiej z ciałem i głosem, improwizacji. 

Terminal Kultury Gocław ma w swojej ofercie także zajęcia z ceramiki i popołudniowe kursy z szermierki dla grup wiekowych 8–9 lat, 10–13 lat oraz 13 lat wzwyż. 

Więcej szczegółów i informacje dotyczące zapisów znajdziesz tutaj.

Integracyjny Punkt Wsparcia Mudita – organizuje w tym roku darmowe półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami, ich rodzeństwa oraz opiekunów. Zajęcia będą odbywać się w siedzibie organizacji przy Alejach Jerozolimskich 123. Uczestnicy będą spędzać czas w godzinach od 11 do 16, na zajęciach integracyjnych, plastycznych, muzycznych i innych. 

Organizacja planuje cztery turnusy: 

 • od 24.07 do 28.07,
 • od 7.08 do 11.08,
 • od 14.08 do 18.08,
 • od 28.08 do 01.09.

Więcej szczegółów i zapisy na profilu organizacji (tutaj).

Dom Kultury przy ulicy Brzeskiej 18 na warszawskiej Pradze wszedł w okres wakacyjny, jednakże utrzymuje zajęcia dla dzieci według dotychczasowego planu. Cotygodniowe informacje są publikowane na facebookowym profilu (tutaj)

Fundacja LIFE Polska w ostatnim tygodniu czerwca wystartowała z akcją Lato w Mieście. Organizacja zapowiedziała kilka tygodni atrakcji specjalnie dla dzieci. W tygodniu otwierającym wakacje oferowała na przemian piłkę nożną oraz zajęcia artystyczne. Na kolejne tygodnie zapowiada spotkania tematyczne, warsztaty i imprezy:

 • od 03.07 do 07.07 – Tydzień ping-ponga,
 • od 10.07 do 14.07 – Tydzień eksperymentów,
 • od 10.07 do 14.07 oraz od 24.07 do 29.07 – Dwa tygodnie na basenie,
 • od 31.07 do 04.08 – Tydzień mody,
 • od 14.08 do 18.08 – Tydzień tańca,
 • od 21.08 do 25.08 – Tydzień z Warszawą.

Zajęcia odbywają się w różnych miejscach na terenie Warszawy, dlatego warto śledzić profil organizacji (tutaj).

Fundacja Centrum Edukacyjne Dzieci Ukrainy w Markach organizuje w tym roku odpłatne obozy letnie dla dzieci w wieku 7–17 lat, w ramach programu „Ukraińskie Lato w Warszawie – 2023”. Obozy będą się odbywać w czterech turnusach trwających po dwa tygodnie: 

 • od 3.07 do 15.07,
 • od 17.07 do 29.07,
 • od 31.07 do 12.08,
 • od 14.08 do 26.08.

Podczas obozów dzieci będą spędzać czas na poznawaniu Polski i udziale w zajęciach artystycznych, które rozwiną ich kreatywność. To także okazja, by spotkać dzieci z innych krajów i poćwiczyć polski oraz angielski. Centrum mieści się w zielonej okolicy na przedmieściach Warszawy. Po więcej szczegółów kliknij tutaj.

Fundacja Niezniszczalna Ukraina organizuje półkolonie dla dzieci „W 10 dni dookoła świata” w Warszawie (Al. Jerozolimskie 179), Krakowie (ul. Świętego Filipa 25), Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Gdańsku i Katowicach. Obozy są przeznaczone dla dzieci od lat 6 i mają odbywać się w trzech grupach wiekowych. 

Uczestnicy będą mieli szansę poprzez zabawę poznać kultury i zabytki różnych krajów. Starsze dzieci będą doskonaliły pracę w zespołach. Będą miały szansę spotkać się ze specjalistami z polskich firm oraz doskonalić umiejętności cyfrowe. 

Półkolonie ruszyły na początku czerwca. Kolejne turnusy odbędą się w terminach:

 • od 03.07 do 14.07
 • od 17.07 do 28.07
 • od 31.07 do 11.08
 • od 14.08 do 25.08

Dodatkowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdziesz tutaj.

Polskie Forum Migracyjne w każdym tygodniu publikuje na swoim Facebooku plan zajęć. W swojej ofercie ma warsztaty sensoryczno-umuzykalniające dla najmłodszych oraz popołudniowe zajęcia grupowe dla dzieci w wieku 7–13 lat. Szczegóły tutaj.

Centrum Wielokulturowe organizuje czwartkowe spotkania przy grach planszowych, kawiarenkę językową oraz pokazy filmów. Więcej informacji ich Facebooku (tutaj).

Wydarzenia i programy wakacyjne dla dzieci z Ukrainy w Krakowie

zajęcie dla dzieci

Miejsce Otwarte. Centrum Integracji Międzykulturowej zostało stworzone dzięki współpracy różnych organizacji wspierających osoby uchodźcze. Cały czas utrzymuje bogatą ofertę zajęć także dla dzieci i nastolatków. W tygodniu Centrum prowadzi lekcje języka angielskiego w różnych grupach wiekowych, zajęcie rozwojowe, warsztaty psychologiczne. Organizowane są lekcje samoobrony dla najmłodszych, a także brazylijskiej sztuki walki capoeira. 

Plany zajęć na każdy tydzień oraz formularz rejestracyjny znajdziesz tutaj.

Fundacja „Jedność” zorganizowała odpłatny program dla nastolatków (13–18 lat), który ma pomóc młodym osobom w odnalezieniu siebie. Zajęcia zostały zaplanowane na cztery tygodnie. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w całości programu lub w poszczególnych tygodniach. 

 • od 03.07 do 07.07 – Szkoła Nienudnej Filozofii, czyli seria wykładów na temat filozofii i tego, jak podejmowane przez nią problemy odnoszą się do każdego z nas,
 • od 10.07 do 14.07 – Orientacja w Niestabilnym Świecie (VUCA – volatility, uncertainty, complexity, ambiguity), czyli seria spotkań, które pomogą uczestnikom odnaleźć punkt równowagi,
 • od 17.07 do 21.07 – Letnia Szkoła Stoicyzmu, czyli konwersatoria filozoficzne, które pomogą uczestnikom odnaleźć spokój i pewność siebie w najtrudniejszych czasach,
 • od 24.07 do 28.07 – Ścieżka Bohatera: kurs samorozwoju oraz pisania. Na spotkaniach uczestnicy dowiedzą się, jak wykreować własną bohaterską ścieżkę. 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Słoneczna Przestrzeń Wsparcia Zabłocie to jedno z ośmiu miejsc w różnych częściach miasta, które powstały w ramach wspólnej inicjatywy Krakowa i UNICEF. W wakacje zaprasza od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Dzieci spędzają czas w odpowiedniej dla siebie wiekowo grupie. Centrum oferuje między innymi: zajęcia teatralne, muzyczne, językowe, arteterapię. Szczegóły znajdziesz tutaj. Warto również zaglądać na stronę inicjatywy, gdzie publikowane są informacje o pozostałych punktach (tutaj).

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Wschód organizuje półkolonie sportowe dla dzieci z terytorium Ukrainy w wieku (6–14 lat) przybyłych do Polski po 24 lutego 2022. Zajęcia są częściowo płatne i odbywają się w 5-dniowych turnusach, w godzinach 7.00–17.00. Półkolonie mają miejsce na terenie Ośrodka w Nowej Hucie. Szczegóły i informacje tutaj.

Krakowski Zarząd Infrastruktury Sportowej przygotował treningi z różnych dyscyplin sportowych na wybranych obiektach sportowych. 5 lipca oraz 9 sierpnia odbywać się będą zajęcia kajakarskie, 29 lipca i 26 sierpnia treningi piłki nożnej, a 22 lipca i 19 sierpnia zajęcia pływackie. Obowiązują zapisy, które są prowadzone na stronie ZIS (tutaj). 

Dodatkowo miasto oferuje na niektórych basenach lekcje pływania dla mieszkających w Krakowie rodziców z dziećmi w wieku od 5 do 16 lat. Więcej szczegółów tutaj.

Muzeum Krakowa w ramach akcji Lato w Mieście zorganizowało także cykl wydarzeń dla rodziców z dziećmi. W harmonogramie są spacery po Krakowie, warsztaty plastyczne oraz gry miejskie. Harmonogram dostępny tutaj.

Szukaj wakacyjnych wydarzeń dla dzieci z Ukrainy w Mapuj Pomoc

Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje wszystkich inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe i obejmuje tylko część z tych dostępnych w Warszawie i Krakowie. Aby znaleźć więcej wydarzeń kulturalnych w innych miastach, zachęcamy Was do przejrzenia naszej mapy.

wyszukiwarka mapuj pomoc kultura i integracja

Wystarczy wybrać konkretny region kraju (województwo lub miasto) oraz kategorię „Kultura i integracja” i/lub „Edukacja”. Śledźcie także nasze profile w social mediach (Facebook, Instagram), gdzie na bieżąco informujemy o ciekawych i wartościowych inicjatywach dla osób uchodźczych z Ukrainy.