Działania grupy ds. zarządzania kryzysowego w kwietniu 2026 r.

Grupa ds. zarzadzania kryzysowego kontynuuje swoje prace i zobowiązania podjęte podczas „Narady o odporności społecznej”, która miała miejsce w lutym 2026 roku. Kontynuowany jest dialog, jak i inicjowane są nowe relacje w drodze, których wdrażane będą poszczególne rekomendacje systemowe. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami pracy grupy jakie miały miejsce w kwietniu br.

praca przy biurku

Spotkanie Grupy zrealizowane w kwietniu obejmowało kilka kluczowych bloków: wystąpienie eksperckie dotyczące komunikacji w kryzysie, prezentację doświadczeń z organizacji Narady Wojewódzkiej, omówienie bieżących działań i planów strategicznych, wyznaczenie dalszych kierunków działań oraz roli członków grupy w poszczególnych zespołach zadaniowych. Główne tematy spotkania koncentrowały się zatem wokół komunikacji w kryzysie jako kluczowego elementu skutecznych działań, wdrażania rekomendacji wypracowanych w ramach, budowania współpracy międzysektorowej na poziomie regionalnym, wykorzystania środków unijnych w obszarze odporności społecznej oraz rozwoju działań rzeczniczych i wzmacniania roli organizacji społecznych w dialogu z instytucjami publicznymi.

Wystąpienie eksperckie

Celina Kretkowska z Save The Children podzieliła się doświadczeniem ponad 10 lat pracy w sektorze humanitarnym (m.in. Polska, Liban, Irak, Somalia, Kenia), koncentrując się na komunikacji jako fundamencie działań kryzysowych. Podczas wystąpienia podkreśliła, że komunikacja bardzo często decyduje o skuteczności działań – nawet przy dobrych zasobach jej brak prowadzi do chaosu. Zwróciła również uwagę, że w sieciach komunikacja jest trudniejsza ze względu na różne standardy, narzędzia i poziomy przygotowania organizacji. Wskazano na konieczność ujednolicania kanałów komunikacji, narzędzi oraz języka, tak aby możliwe było wspólne rozumienie pojęć i sytuacji kryzysowych.

Trzy etapy komunikacji w kryzysie i kluczowe rekomendacje

Dużo uwagi poświęcono temu, jak powinna wyglądać skuteczna komunikacja na różnych etapach kryzysu. Podkreślono, że działania komunikacyjne nie zaczynają się dopiero w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej, ale wymagają wcześniejszego budowania relacji, zaufania oraz wspólnych zasad współpracy między organizacjami i instytucjami. W trakcie kryzysu kluczowe znaczenie ma ustalenie rytmu komunikacji, uporządkowane zarządzanie danymi oraz ograniczanie chaosu informacyjnego, który może utrudniać działania pomocowe i koordynacyjne. Z kolei po zakończeniu kryzysu istotne są działania związane z debriefingiem, analizą doświadczeń, wyciąganiem wniosków i wdrażaniem rekomendacji na przyszłość.
Wśród najważniejszych rekomendacji wskazano rosnące znaczenie przeciwdziałania dezinformacji oraz konieczność weryfikowania informacji przed ich dalszym przekazywaniem („sprawdź zanim przekażesz”). Zwrócono również uwagę na znaczenie prostych i czytelnych zasad komunikacyjnych, takich jak zamknięta pętla komunikacyjna, czyli potwierdzanie zrozumienia przekazywanych informacji. Podkreślono także potrzebę systematycznego dokumentowania wiedzy operacyjnej oraz uczenia się na doświadczeniach z poprzednich sytuacji kryzysowych.

Organizacja Narad Wojewódzkich – kluczowe elementy działań

Anna Maria Szymkowiak z Fundacji Akceptacja przedstawiła praktyczną ścieżkę organizacji Narady Wojewódzkiej w Wielkopolsce oraz wykorzystania funduszy unijnych w celach realizacji wydarzeń o takim charakterze. Omówiono m.in.:

  • wykorzystanie mechanizmu pomocy technicznej w ramach komitetów monitorujących fundusze UE,
  • włączenie tematu odporności społecznej do programów regionalnych jako nowych priorytetów,
  • budowanie relacji z administracją publiczną jako warunku skutecznych działań,
  • współorganizację wydarzeń z urzędem marszałkowskim i partnerami,
  • możliwość skalowania działań na poziom powiatów.

Podkreślono znaczenie obecności NGO w komitetach monitorujących, potrzebę tworzenia grup roboczych w tym obszarze, potencjał działań rzeczniczych w kontekście nowej perspektywy unijnej.

Stan prac i dalsze kierunki działań

W ostatnim miesiącu uporządkowano działania i kierunki współpracy, skupiono się także na doprecyzowaniu kluczowych rekomendacji, a także na rozwoju współpracy z kluczowymi partnerami. Reprezentacja Biura Sieci Mapuj Pomoc uczestniczyła w wielu spotkaniach: podkomisji, komisji, spotkaniach z posłami, a także innych wydarzeniach o tematyce budowania odporności społecznej i zarządzania kryzysowego.

Zadania i rola członków grupy

Zachęcono członków grupy do aktywnego udziału w rozwijaniu standardów komunikacji; dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, także lokalnie; wykorzystywania w realizowanych działaniach istniejących narzędzi np. poradnika Lekcje z kryzysu; angażowania się w działania rzecznicze i regionalne, w tym organizację Narad Wojewódzkich; rozwijania współpracy z administracją publiczną; dokumentowania doświadczeń i wdrażania rekomendacji.

Istotnym elementem dalszych prac jest organizacja działań w ramach podgrup tematycznych, które mają umożliwić bardziej pogłębioną i operacyjną pracę nad konkretnymi obszarami. Obecnie plan zakłada funkcjonowanie siedmiu podgrup odpowiadających kluczowym kierunkom działań:

  • PG.1 – Zmiana Ustawy
  • PG.2 – Struktura Sieci
  • PG.3 – Dane i RODO
  • PG.4 – Komunikacja w Kryzysie
  • PG.5 – Wolontariat
  • PG.6 – Szkolenia i edukacja
  • PG.7 – Narady Wojewódzkie

Grupy będą facylitowane przy wsparciu przedstawicielek Biura Sieci Mapuj Pomoc: Moniki Miłowskiej, Olgi Pawłowskiej-Plesińskiej oraz Karoliny Chojki-Bartoszko.

Każda podgrupa:

  • pracuje w cyklu długoterminowym (ok. 1,5–2 lat),
  • skupia osoby zainteresowane danym obszarem tematycznym,
  • działa w formule spotkań roboczych online i offline,
  • wypracowuje konkretne rezultaty: rekomendacje, narzędzia i modele działania,
  • powiązana jest z bieżącymi procesami Sieci, takimi jak rzecznictwo czy wdrażanie rekomendacji.

Dalsze działania

  • Spotkania ogólne grupy będą kontynuowane w cyklu raz w miesiącu.
  • Spotkania podgrup tematycznych rozpoczęły się w kwietniu 2026 r.
  • W maju zaplanowano szkolenie dla członków grupy dotyczące procesu legislacyjnego i momentów, w których strona społeczna może wpływać na decydentów.
  • Do prac grupy można dołączyć w dowolnym momencie – osoby zainteresowane prosimy o informację na maila: karolina.ch.bartoszko@toproste.org

Kolejne spotkanie grupy zarządzania kryzysowego odbędzie się 28 maja w godz. 10:00 – 11:30.

Działania rzecznicze realizowane są przez Fundację To Proste (Sieć Mapuj Pomoc) przy wsparciu IOM Poland. Dziękujemy!

IOM Poland logotyp