Platformy internetowe dla uchodźców z Ukrainy

O mocy Internetu, jeżeli mowa o pomocy uchodźcom z Ukrainy, wspominaliśmy wiele razy. Grupy na Facebooku czy Instagramie, kanały Telegramowe, serwisy online czy wreszcie nasza mapa — to wszystko skuteczne narzędzia w procesie szerzenia informacji. Źródeł jest coraz więcej i trudno je selekcjonować, dlatego zebraliśmy dla Was te najważniejsze, tym razem — platformy internetowe.

Łączność ma kluczowe znaczenie w opanowaniu kryzysów humanitarnych

16 maja 2022 r. odbyła się konferencja Fundacji Orange “Miasteczko Myśli: Ślady Człowieka”. Była ona poświęcona kryzysom humanitarnym. Eksperci poruszali m.in. kwestie związane z łącznością oraz telekomunikacją w sytuacji kryzysu. 

W czasie wojny i kryzysów humanitarnych informacja jest bardzo istotna, decyduje nawet o życiu i śmierci. Sprawna komunikacja to niezbędny warunek, żeby inne potrzeby uchodźców mogły być zaspokojone, a karty SIM i sieć hotspotów WiFi instalowanych na granicy stają się pomocą humanitarną

Orange: łączność ma kluczowe znaczenie w opanowaniu kryzysów humanitarnych
kobieta ze smartfonem w ręku

Na granicy polsko-ukraińskiej obok budek z jedzeniem stały stacje z kartami SIM

Przemyślańskie “Tesco” stało się jednym z głównych miejsc relokacyjnych dla uchodźców z Ukrainy. To właśnie tam w pierwszych dniach wojny była zwrócona uwaga mediów, organizacji pozarządowych oraz wolontariuszy. W tym miejscu przebywała również pracowniczka zespołu Mapuj Pomoc — Julia, która wspomina:

Uchodźcy wychodzili z autobusów i pierwsze co pokazywało im się na ekranach telefonów to komunikat operatora o zmianie kraju przebywania. Zwiększone opłaty spowodowałyby, że większość uciekających zostałaby odłączona od świata zewnętrznego — rodziny, przyjaciół, wiadomości. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie ich kierowaliśmy były stacje z możliwością wyrobienia karty SIM. Specjalne pakiety były bardzo okazyjne — darmowe kilkadziesiąt gigabajtów Internetu i minuty do Ukrainy. Wydawane od razu, należało tylko włożyć do telefonu. Następnie przychodziła pora na organizowanie dalszej podróży, wówczas zdecydowanie ułatwionej.

Lista portali internetowych z informacjami dla uchodźców z Ukrainy

Łączność z Internetem to kluczowa kwestia, ale równie istotne jest to, aby w przestrzeni online odnaleźć wartościowe i aktualne informacje. Dostęp do nich oferuje nasza MAPA. Aby przejrzeć sprawdzone serwisy, wystarczy w zakładce „Sposób prowadzenia działań” wybrać opcję „portal internetowy”.

Obecnie w naszym serwisie znajduje się ponad 50 sprawdzonych źródeł online, które mogą okazać się pomocne dla osób uchodźczych z Ukrainy. Poniżej zastawienie kilku najciekawszych:

  • Spilnoteka / Wspólna Biblioteka — UNICEF Ukraina — katalog cyfrowych i drukowanych materiałów dotyczących bezpieczeństwa, żywienia, zdrowia i higieny, wsparcia psychologicznego i społecznego itp. Wszystkie materiały zostały opracowane przez konsultantów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) na Ukrainie oraz ekspertów z różnych dziedzin i mają na celu pomoc rodzinom dotkniętym wojną, przesiedleńcom wewnętrznym, młodzieży, dzieciom, pedagogom, lekarzom, pracownikom socjalnym i innym.
  • LikarPL — aplikacja ułatwi lekarzowi szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta oraz umożliwi przeprowadzenie komunikacji pomiędzy pacjentem i lekarzem, którzy nie posługują się tym samym językiem.
  • Helping Hand — platforma, która daje kompleksowe i spersonalizowane wsparcie psychologiczne. Wspieramy m.in. przy gorszym samopoczuciu, w pracy czy w relacjach. Anonimowo, bezpiecznie, 24/7.
  • HeroToHero UA — inicjatywa stworzona w marcu 2022 roku przez ekologiczny serwis crowd-fundingowy Planet Heroes. To pierwsza paneuropejska, wspierana przez ONZ platforma umożliwiająca finansowe wspieranie uchodźców.
  • Ivy Ukraine — platforma zrzeszająca mentorów i tutorów edukacyjnych z całego świata, chcących podzielić się swoją wiedzą, radami oraz zainteresowaniami, z ukraińskimi podopiecznymi, szukającymi wsparcia przy wkraczaniu na nowe ścieżki rozwoju.