O Mapuj Pomoc

Czym jest Mapuj Pomoc?

Mapuj Pomoc to największy, ogólnopolski portal, w którym osoby uchodźcze z Ukrainy mogą znaleźć różnorodne formy wsparcia (MAPA) oraz najważniejsze porady i wskazówki (AKTUALNOŚCI). To także serwis, w którym organizacje oraz instytucje mogą informować o swoich potrzebach, a także o tym, gdzie i w jakim zakresie prowadzą działania pomocowe. Aby to zrobić, wystarczy założyć indywidualne KONTO i dodać ogłoszenie „Oferuję Pomoc” i/lub „Szukam pomocy”. Portal jest także cennym narzędziem dla wolontariuszy, pracowników punktów recepcyjnych, informacyjnych i innych osób, które na co dzień mają bezpośredni kontakt z osobami uchodźczymi z Ukrainy.

Kto może założyć konto w Mapuj Pomoc?  

W portalu swoje konto założyć mogą m.in.:

  • organizacja pozarządowe,
  • instytucje,
  • punkty recepcyjne,
  • placówki edukacyjne,
  • lokalne ośrodki pomocy,
  • świetlice środowiskowe,
  • noclegownie,
  • firmy

wspierające uchodźców z Ukrainy. Innymi słowy: Mapuj Pomoc zrzesza wszystkie zorganizowane działania pomocowe. 

Co z indywidualnymi inicjatywami pomocowymi?

W portalu nie udostępniamy informacji dotyczących indywidualnych działań pomocowych. Jeśli chcesz pomagać potrzebującym np. jako asystent kulturowy bądź językowy, lekarz, prawnik, kierowca itp. – przejrzyj naszą MAPĘ i znajdź odpowiednią placówkę, do której możesz się zgłosić.

Jak założyć konto organizacji w portalu i znaleźć się na mapie?

Rejestracja w MapujPomoc.pl jest prosta i intuicyjna, wystarczy:

  • przejść do strony: ZAREJESTRUJ SIĘ;
  • uzupełnić podstawowe dane i zaakceptować regulamin.
screen z rejestracji w portalu Mapuj Pomoc

Po założeniu konta zyskuje się możliwość publikacji ogłoszeń. Aby to zrobić, należy:

W portalu można dodawać dwa typy ogłoszeń: „Oferuję Pomoc” oraz „Szukam Pomocy”. Każda placówka jest w stanie informować gdzie, kogo oraz w jakim zakresie wspiera i dzięki temu stać się bardziej widoczna – dla potrzebujących oraz dla dużych organizacji humanitarnych. Uwzględniamy zarówno pomoc materialną (żywność, środki higieny osobistej, zabawki, lekarstwa meble itp.) jak i usługową (wsparcie psychologiczne, językowe, zajęcia dodatkowe, noclegi, transporty itp.).

Jednocześnie dowolna organizacja może także informować o swoich aktualnych potrzebach, a przez to zwiększać swoją efektywność i nawiązywać różne formy współpracy. W formularzu można również opisać swoją działalność, dodać link do strony internetowej i zlokalizować swój punkt pomocowy na mapie.

UWAGA! Nowo dodane ogłoszenie pojawi się w zakładce „Moje konto” i na mapie pomocy dopiero po zatwierdzeniu go przez administratora. Akceptacja ogłoszenia trwa do 12 godzin.

Czy można edytować ogłoszenia i dodać kilka z nich?

Każda organizacja  może publikować ogłoszenia oferujące pomoc, jak i te z prośbą o wsparcie (np.: dana placówka oferuje ubrania i żywność i jednocześnie poszukuje wolontariuszy). Istnieje możliwość dodawania kilku ogłoszeń – np. jeśli prowadzi się więcej ośrodków pomocowych. Edytowanie udostępnionych treści jest nie tylko możliwe, ale i wskazane. Dzięki temu wszystkie informacje będą aktualne, a tym samym użyteczne.

Jak korzystać z wyszukiwarki Mapuj Pomoc?

screen wyszukiwarki Mapuj Pomoc

Jeśli jesteś wolontariuszem, pracownikiem punktu recepcyjnego lub po prostu chcesz sprawdzić dostępne formy wsparcia dla osób uchodźczych z Ukrainy, przejdź do zakładki MAPA. Znajdziesz tam swoje centrum informacji. Zaznacz opcję „Znajdź pomoc” i określ konkretne potrzeby (np. psycholog, pomoc prawna, lekarz etc.). Możesz przeglądać ośrodki pomocy, wybierając konkretne województwo, typ placówki lub daną frazę.

Jeśli prowadzisz działania pomocowe i masz możliwość wsparcia innych organizacji (np. dzieląc się zasobami), wybierz opcję „Przekaż wsparcie” i określ, co możesz zaoferować (np. żywność, wolontariusz, udostępnianie sal/pomieszczeń etc.).


>>> Projekt MapujPomoc.pl został zasilony wiedzą i doświadczeniem Fundacji CultureLab, OttimoAPPS, Mohi.to oraz Tech To The Rescue.